Výročí bolševického puče připomene i čtení dobových básní
Osobnosti české kultury a veřejného života budou dnes večer v Knihovně Václava Havla číst k příležitosti výročí únorového komunistického převratu v roce 1948 poémy Vladimíra Vokolka Únor a Rekviem za Jana Masaryka.
Ty podle organizátorů představují první dobovou básnickou reflexi komunistického puče. Vladimír Vokolek, který zemřel v roce 1988, je považovaný především za meditativního básníka a představitele tzv. spirituální poezie.
Ředitel Knihovny Václava Havla, literární historik Martin C. Putna ve Světě o osmé
Ředitel Knihovny Václava Havla, literární historik Martin C. Putna ve Světě o osmé Vokolka zařadil k Zahradníčkově generaci, které se říkalo katoličtí básníci. „On se držel trochu stranou hlavního proudu, v niterné samotě. V Děčíně, kde bydlel většinu života, což si nevybral, málokdo věděl, že píše.“
„Vladimír Vokolek, pokud se ví, je opravdu jediný, kdo z lidí, kteří byli tady doma, kdo pojmenovává přímo únor a ty zločiny. Takže témata jsou únorový převrat, smrt Jana Masaryka, odpor arcibiskupa Berana proti porobení církve.“
Vokolek působil jako ředitel knihovny v Děčíně. Z této funkce byl v roce 1954 odvolán.
Putna také připomněl autory píšící v exilu, například Karel VI. Schwarzenberg, který psal básničky, jimiž si ulevoval. „Ale doma skutečně ta hlavní scéna mlčela.“
Večerního čtení se zúčastní i přímí pamětníci únorových dnů z roku 1948. „Čtení zahájí Jiří Stránský, politický vězeň z 50. let. A budou se střídat další osobnosti. Jak političtí vězňové, tak chartisté, disidenti. Tak i lidé daleko mladší, kteří tak chtějí vyjádřit svůj postoj, že bolševický puč je puč, a nedá se to relativizovat,“ zdůraznil Martin C. Putna.
Večerní čtení poémy Vladimíra Vokolka Únor a Rekviem za Jana Masaryka odvysílá Český rozhlas 3 Vltava událost přímým přenosem.