Částečně opravená fasáda Národního divadla vzbuzuje zájem kolemjdoucích

Historická budova pražského Národního divadla tak trochu připomíná renesanční palác. Restaurátoři teď dokončili opravu hlavní pohledové části a díky očistě fasády jsou už zdaleka vidět nástěnné fresky. Na terasách je zase nová mozaiková dlažba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo - oprava fasády 1.jpg | Foto: Evelyna Kulíšková

Naposledy takto Zlatá kaplička vypadala před více než 130 lety, kdy byla slavnostně znovuotevřena.

„Registruji, že to přece jenom vzbuzuje zájem. Teď tady stojíme pod Tulkovými lunetami, které předtím nebyly prakticky vidět. Když se mluví o fresce, tak toto je ta skutečná italská freska,“ říká hlavní konzervátorka Národního divadla Petra Daňhelová. Díky rekonstrukci jsou na barevné nástěnné malbě vidět například i znaky měst, která na stavbu Národního divadla přispěla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková se zajímá o průběh oprav Národního divadla

Fasáda se opravovala tak, aby co nejvíc připomínala italský renesanční palác, upozorňuje hlavní restaurátor Jiří Fiala. Na sobě má montérky plné skvrn od světle béžové barvy. S tou pracuje poměrně často, protože kameny na fasádě i domalovává.

„Restaurátorským procesem jsme se vrátili k původnímu vzhledu divadla i k povrchu kamene. Dneska se nám projevuje původní barevnost, která byla zastřená. Někde jsme museli provádět nové retuše, které evokují kámen v původní barevnosti,“ vysvětluje.

Architekt Josef Zítek budovu Národního divadla navrhl a nechal vystavět jako neorenesanční stavbu. Aby divadlo působilo jako efektní dekorace, tak i lampy na terasách a balkonech jsou v lesku. „Máme bronzové truhlíky odlité podle Schulzových návrhů,“ dodává Petra Daňhelová.

Předpokládá se, že nový plášť Národnímu divadlu vydrží až tři desítky let. Oprava by měla být hotová do roku 2015 a měla by vyjít na 80 milionů korun. Teď je dokončená pouze hlavní pohledová část.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme