Český umělec na Bienále provokuje. Chce recyklovat kontroverzní knihu

V politickém duchu se nese letošní ročník přehlídky současného umění, berlínské Bienále. Ještě před dnešním zahájením se o značný rozruch postaral český umělec, sochař a performer Martin Zet, který připravil instalaci z knih Německo páchá sebevraždu. V té se kontroverzní německý autor Thilo Sarrazin snaží mimo jiné pomocí pseudovědeckých statistik dokázat, že Německo kvůli přistěhovalcům hloupne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Berlíně začíná přehlídka současného umění Bienále

V Berlíně začíná přehlídka současného umění Bienále | Foto: Klára Stejskalová

„Ohlas téhle knížky, která mně připadá podivná, je mimořádný. Prodalo se 1 350 tisíc kopií a mě vlastně hodně zajímá, proč takováto kniha, která se čte poměrně nelehko, se stala takovýmto fenoménem,“ vysvětluje umělec.

Martin Zet vyzval čtenáře, kteří se chtějí knihy zbavit, aby ji přinesli do sběrných boxů s tím, že po skončení Bienále bude recyklována. „Moje práce vlastně byla výzva, která měla umožnit lidem, kteří si tu knihu koupili a nelíbí se jim, aby se jí zbavili,“ upřesňuje.

V lednu se měla v Berlíně konat sbírková akce knihy. Shromažďování knih a zprávy o následné recyklaci ovšem vyvolaly v Německu nevídanou reakci. Historici, média i některé kulturní instituce začaly umělcův počin srovnávat s pálením knih nacisty v roce 1933.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová se zajímala o rozporuplný počin českého umělce

„Mám strašně moc reflexí, jak to lidi řeší. Jestli je to správné, špatné, co to vlastně znamená,“ zamýšlí se Martin Zet. „Potřeboval jsem, aby mně lidi darovali 60 tisíc kopií, pak jsem to teda ještě updatoval na 600 tisíc. No a když se mi sešlo nakonec jenom šest, tak si myslím, že je to v takové jako pěkné symetrii,“ dodává.

Jak s knihami nakonec naloží, zatím netuší: „Přes dva měsíce teď bude otevřená výstava, tam je ta sběrná bedna. Já teda průběžně už od začátku sbírám i různé návrhy lidí, co by se s nimi mělo udělat, což je docela zajímavá kolekce řešení.“

Vyskytly se prý intelektuálnější návrhy, jako vrátit výtisky vydavateli. Umělec ale vyzdvihuje další z variant, která navrhovala poslat knihy po dobře vykonané práci na rekreaci na tureckou riviéru. Svým nápadem se Martin Zet každopádně postaral o to, že letošní Bienále mělo už před svým zahájením o reklamu postaráno.

Klára Stejskalová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme