Lines and Frames: videoart v Českém centru

V pražském Českém centru probíhá výstava dvou umělců, kteří pracují s novými médii. Federico Solmi a Florian Grond využívají video a animaci k vyjádření kritiky společnosti či matematických principů vizuálně působících na diváka. Oba představují své práce v oddělených výstavách ve dvou patrech galerie v Rytířské ulici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lines and Frames

Lines and Frames | Foto: Press kit

Federico Solmi je Ital žijící v New Yorku. Jeho video s názvem Douche Bag City představuje na patnácti obrazovkách animaci 3D videohry, která je svým způsobem demo ke každé části imaginární hry. Obrazovky jsou zavěšeny v dekadentních pseudogotických rámech, působí tedy jako objekt. Nejde tedy jen o obsah videa, které běží na obrazovce. Obraz funguje sám o sobě, se živým příběhem uvnitř, hrou plnou chamtivých bankéřů, vrahů a zkorumpovaných politiků. Všichni symbolizují hospodářskou krizi, burzu na Wall Street nebo italskou mafii.

„Federico se velmi zajímá o různé umělecké slohy, zejména o klasické italské, protože sám pochází z Itálie. Můžeme mluvit o renesanci, která ho ovlivňuje, ale zároveň pracuje i s novými médii, s videohrami a 3D formátem. To všechno kombinuje a vytváří videa, která vypadají jako videohra. V jeho pracích jde ale vždy o interakci s divákem, protože právě divák je vždycky ten, kdo svým způsobem videohru hraje. Přičemž pracuje s kritickým pohledem na společnost, takže pokud Federico vtáhne diváka do hry, donutí ho i přemýšlet o společnosti,“ upřesňuje Géraldine Caizergues, asistentka Federica Solmiho.

Frederico Solmi - Douche Bag City | Foto: Press kit

Federico Solmi vystavuje v Českém centru i své angažované obrazy, jasnou kritiku církve, což vychází z jeho italského původu.
Oproti němu se německý videoartista Florian Grond nesnaží o společenskou kritiku či reflexi. Jde mu zejména o vyjádření vědeckých zákonitostí. Je více než umělcem v pravém slova smyslu technickým inovátorem. Florian Grond vystudoval chemii a svou vědeckou dráhu uplatnil na stipendiu v Centru pro umění, média a technologie v Karlsruhe. Díky tomu může s pomocí počítačových programů vytvářet proměnný obraz plný křivek, který se skládá v realistické zobrazení a následně se zase rozpadá.

„Pracuji s takzvanou Peanovou křivkou, jedná se o matematický koncept, kdy použijete linii, úsečku a organizujete ji do čtverce jako meandr, jako hada. Já využívám zobrazení tohoto matematického konceptu, protože meandr pokryje všechny body čtverce, které spojuje v křivku. Peanova křivka tedy úplně vyplňuje část roviny, stejně jako čtverec, a zároveň spojuje body tohoto čtverce, takže má nekonečně mnoho dvojitých bodů. Pro mě jsou ale důležité vizuální výsledky, které jsem využil ve třech různých pracích, jednou je interaktivní instalace a dvě jsou animace vizuálně předávající tuto informaci,“ říká Florian Grond.

Oba umělce přivedla do Českého centra Galerie Vernon. Ta každoročně pořádá pražský festival současného umění Tina B., úzce specializovaný na nová média. Galeristka Monika Burian proto Federica Solmiho i Floriana Gronda oslovila a udělala výstavu v České republice s využitím prostoru v Rytířské ulici.
Poslechněte si rozhovor s umělci a kurátorkou Monikou Burian.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lines and Frames: videoart v Českém centru

Výstava Lines and Frames představuje současný videoart, který má smysl a funguje v galerii. Animace Federica Solmiho a instalace Floriana Gronda nejsou určeny jen pro náročné diváky, naopak. I nároční diváci v nich najdou estetický zážitek. Exhibice v Českém centru je ukázkou obrazu v novém médiu, který může viset samostatně v pokoji. Jako obraz nové doby – v Rytířské ulici do 28. srpna.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme