Okřídlený lev v Praze na Klárově může zůstat, ministerstvo zrušilo rozhodnutí magistrátu

Socha okřídleného lva může v parku na pražském Klárově zůstat. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. To zrušilo rozhodnutí magistrátu, které nařizovalo odstranění pomníku. Informovala o tom mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Okřídlený lev má připomínat památku československých letců sloužících za druhé světové války v řadách britské RAF.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Klárově byl slavnostně odhalen pomník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v britském Královském letectvu (RAF)

Na Klárově byl slavnostně odhalen pomník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v britském Královském letectvu (RAF) | Foto: Miroslav Krupička

„Národní památkový ústav rozhodl, že pomník nenarušuje prostředí pražské památkové rezervace. Ministerstvo kultury tedy zrušilo závazné stanovisko, které vydal památkový odbor pražského magistrátu,“ uvedl vrchní ředitel kabinetu ministra kultury Patrik Košický.

Proti rozhodnutí ministerstva se podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého nelze odvolat.

Umístění pomníku provázejí od počátku spory s pražskými památkáři. Těm vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse. Památkáři prý nabízeli pro pomník i jiné lokality v centru Prahy.

Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF. Pomník pak darovali do správy Praze 1.
Zdroj: ČTK

Praha 1 dostala od magistrátních památkářů kvůli pomníku pokutu. Za to, že ho vystavěla bez povolení, má zaplatit 150 tisíc korun. Městská část s tím však nesouhlasí.

Podle Lomeckého památkáři od počátku celý proces schvalování protahovali. „A po instalaci pomníku učinili vše možné, aby pomník z Klárova zmizel,“ uvedl Lomecký.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce.

Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme