Projekt Stopy paměti ukazuje hrůzy totalitních režimů

Unikátní cyklus dvou desítek fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti bude poprvé vystaven v Praze. Soubor portrétů lidí z Olomoucka, kteří prošli nacistickými koncentračními tábory a komunistickým vězením, bude k vidění v pražském Karolinu v rámci festivalu Mene Tekel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolinum v Praze 1

Karolinum v Praze 1 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Pro nás je to obrovská čest se s těmi lidmi setkávat a poslouchat jejich příběhy, jejich mnohdy strastiplnou životní cestu,“ vyjadřuje Jiří Doležel názor svých spolupracovníků.

„A pro mě osobně je to i velmi posilující, tyto lidi potkávat a bavit se s nimi a vstřebávat jejich osudy, protože myslím, že to nepřeženu, ale většina těchto lidí je ještě prodchnuta prvorepublikovými masarykovskými ideály, sokolskými ideály a na mě se to velmi silně přenáší,“ dodává.

Projekt Stopy paměti se snaží ukázat obludnost totalitních režimů, zároveň ale upozorňuje na to, že Češi nejsou národem zbabělců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotograf Jiří Doležel představuje projekt Stopy paměti

S pamětníky je nejprve veden rozhovor a pak jsou vyfotografováni v prostředí, které je jim blízké. Jednotlivé osudy jsou následně zpracovávány různými způsoby.

„Jedním z těch výstupů jsou třeba internetové stránky, které se nám podařilo rozpohybovat teď na konci minulého roku,“ říká Doležel.

Na webových stránkách jsou například uloženy zvukové záznamy, které při setkání s pamětníky vznikly. Doležel upozorňuje, že rozhovory jsou nedílnou součástí celého projektu.

Část programu Mene Tekel se věnuje i Rumunsku, Rakousku nebo Číně

Číst článek

Do konce minulého roku se autorům podařilo zaznamenat sto lidských osudů. Shánění pamětníků v Olomouckém kraji probíhá několika různými způsoby.

„Buďto jsou to osobní kontakty anebo kontakty přes Český svaz bojovníků za svobodu a nebo Konfederaci politických vězňů a další a další organizace. Často to šlo právě po té linii osobních kontaktů, známostí, známých a lidí podobně smýšlejících,“ uzavírá Doležel.

Alžběta Havlová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme