Socha futuristky Růženy Zátkové je znovu k vidění díky 3D technologii

Díky 3D tisku ožívají dávno ztracená umělecká díla. První bude ode dneška k vidění v Císařské konírně Pražského hradu. Jde o metrovou repliku plastiky s názvem Beranidlo, kterou během svého krátkého života vytvořila zřejmě jediná česká futuristka Růžena Zátková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růžena - Příběh malířky Růž... | Foto: Správa Pražského hradu

Malířka a sochařka Růžena Zátková žila převážně v zahraničí a jejímu proniknutí na domácí scénu zabránila předčasná smrt. Expozice bude první českou ucelenou výstavou o životě i tvorbě této umělkyně.

Znovu postavit Beranidlo díky moderním technologiím napadlo sochaře Michala Gabriela, který převedl tři existující fotky plastiky do datové podoby.

Na základě počítačového modelu se pak v brněnské firmě, která se zabývá 3D tiskem, znovuzrodila téměř metrová replika díla.

Prostorový objekt, který vychází ze snahy vyjádřit zvuk, bušení, tepot světa a jeho principů s protiklady ticha a prázdna tak budou moci lidé znovu vidět na vlastní oči.

Alžběta Havlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme