Brněnští lékaři zjistili, jak odhalit neviditelný nádor

Nový objev vědců z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně může zachraňovat životy. Brněnští vědci vyvinuli metodu, která pomůže včas odhalit ještě neviditelný zhoubný nádor lymfatických uzlin. Napsala to dnešní MF Dnes. Léčba může začít v raném stádiu, kdy se lze vyhnout nešetrnému ozařování a chemoterapii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita

Masarykova univerzita | Foto: Masarykova univerzita

Nová metoda odhalení nádorů lymfatických uzlin je založená na včasné detekci cirkulujících nádorových buněk, které je možné pozorovat u pacientů s lymfomem buněk plášťové zóny.

Metoda je určena pacientům, kteří jsou po diagnóze a po první terapii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Tichy.mp3

„Tento postup nám umožňuje sledovat dynamiku vývoje nemoci a zjistit odpověď na terapii. Buňky, které kolují v krvi a kostní dřeni, poskytují obraz zbytkové aktivity nemoci. Když zachytíme jejich nárůst nebo změny jejich počtu, můžeme včasněji reagovat s pomocí šetrnější terapie,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu lékař Boris Tichý.

„Prakticky všichni lidé s tímto lymfomem nesou poškození DNA, kdy dochází k rozbití a spojení dvou chromozomů, které k sobě nepatří. Vzniká tam nový úsek DNA, který mi touto metodou hledáme,“ vysvětlil Radiožurnálu Tichý.

Pozměněná DNA je znakem nádorové buňky, který lékaři mohou sledovat a analyzovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kopuletá - Nová diagnostická metoda.mp3

Lékaři v podobné situaci použijí podle Tichého imunoterapii, kde je využívána specifická protilátka, která cílí pouze na určitý druh buněk.

Léčba je šetrnější než chemoterapie

„Není to tak nespecifická léčba jako chemoterapie, která může ovlivnit jakýkoliv druh buněk. Je to cílenější léčba, která se v případě takového nádoru běžně v kombinaci s chemoterapií využívá, ale v těchto časných stádiích se ukazuje, že imunoterapie je účinná i samostatně,“ vysvětlil lékař.

Nový způsob sledování pacientů byl podle odborníka třeba, protože nejjednodušší současná metoda je dostupná pouze u 40 % léčených.

Metodu lze podle lékaře použít u 80 % pacientů s lymfomem takového typu. Ve zbylých případech je nutné léčbu kombinovat. Cílem je podle Tichého využívat postup u všech takto postižených pacientů.

Novou metodu už lékaři využívají v praxi. Ročně se objeví kolem deseti případů. Ani po této terapii ovšem podle Tichého nelze vyloučit možnost návratu nádoru.

Svůj objev si tým pod vedením lékaře Borise Tichého nechal patentovat.

Zuzana Kopuletá, Pavel Cyprich, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme