V Izraeli užívá legálně konopí už 20 tisíc pacientů, pravidla jsou přísná

Izrael je v léčbě konopím považovaný za světovou špičku. Oficiální vládní projekt tam funguje už přes 20 let. V pěstování této rostliny se u Izraelců inspiruje i Česká republika. Držení marihuany pro nelékařské účely je sice v Izraeli přísně trestané, legálně tam ale konopí užívá už přes 20 tisíc pacientů. Jeho pěstování a ordinování je pochopitelně pod pečlivým dohledem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konopí

konopí | Foto: Fotobanka Stock Exchange

"O tom, jak je to nebezpečné, bych mohl říct asi toto: z těch 20 tisíc pacientů asi 30 podlehlo psychóze z konopí a asi 10 dostalo schizofrenii,“ bilancuje rizika podávání konopí profesor Lumír Hanuš.

„Je to velmi malé procento. Když to srovnáme s jinými léky, tak vidíme, že konopí je velice bezpečné" míní lékař.

Přehrát

00:00 / 00:00

S legálním podáváním konopí pro léčebné účely začali v Izraeli už před 20 lety. Tamní zkušenosti zachytil zpravodaj Štěpán Macháček

Lumír Hanuš je původem z Olomouce a už přes 20 let se věnuje výzkumu této rostliny na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Jeho pracovnu v nemocničním komplexu Hadassa lze nalézt i po čichu. Diagnóz, na které lze konopí v Izraeli předepsat, je omezené množství.

"Dříve to byla nejvíce rakovina, teď to je ale nejvíce bolest. Jsou různé bolesti, které pacient nemůže odstranit léky, a konopí mu pomůže. To platí i pro rakovinné bolesti, pak je samotná rakovina, další pak cukrovka, roztroušená skleróza," shrnuje profesor Lumír Hanuš.

Byrokracie a bezpečnost

Praktický pohled na proces předepisování konopí v Izraeli zase poskytl Avner Barak, jeden z osmi licencovaných pěstitelů:

"Je to dlouhý byrokratický proces. Pacient musí jít ke specializovanému lékaři. Těch je v Izraeli asi 20. Lékař mu dá doporučení, se kterým se musí obrátit na ministerstvo zdravotnictví. A tam mu to buď schválí, anebo neschválí," líčí Barak.

Pacient pak musí projít školením u licencovaného instruktora. Ten ho naučí, jak konopí používat. Na výběr má přitom kouření, inhalaci, nebo požívání konopného oleje.

"Konopí, které pěstuji, je výlučně pro zdravotní účely. Každý gram, který opustí mou farmu, je zdokumentovaný. Je to velice přísné,“ říká Barak.

„Zabezpečení farmy připomíná vojenský objekt. Mám tam vlastní bezpečnostní službu. Celá farma je obehnaná ostnatým drátem, jsou tam kamery," dál popisuje pěstitel Avner Barak.

Léčebné konopí. Lékovka s pěti gramy | Foto: Ľubomír Smatana

Nikdo nepovolaný na farmu nemá přístup a platí to i pro novináře.

"Pěstujeme čtrnáct různých odrůd. Hlavní rozdíl mezi nimi je genetický. Princip je ten, že nový pacient by měl různé druhy konopí vyzkoušet. Když si totiž stejné konopí dáme my dva, bude to mít na každého jiný účinek.“

„Pacient proto musí zjistit, která odrůda na něj bude působit," vysvětluje pěstitel Avner Barak.

Svět by byl zdravější, míní profesor

I když je Izrael špičkou v oboru, vidí profesor Hanuš stále ještě velké rezervy.

"I když dneska už v Izraeli na různé nemoci se dávají různé odrůdy konopí. Ano, už to začíná, ale je to ještě pořád v plenkách. Většina lékařů se toho bojí. Když slyší konopí, už se vidí, že půjdou v poutech," hodnotí současný stav v Izraeli.

Přesvědčení o prospěšnosti rostliny, které zasvětil celý svůj akademický život, mu ale nikdo nevyvrátí.

"Kdyby bylo konopí stoprocentně legální a cigarety stoprocentně nelegální, celý svět by byl mnohem zdravější," zdůrazňuje profesor Lumír Hanuš.

České léčebné konopí se odkládá, jeden z účastníků napadl tendr

Číst článek

Léčebné konopí | Foto: Michal Jindra

Štěpán Macháček, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme