Zloději kradou vědcům na Šumavě fotoaparáty

Zloději komplikují vědcům na Šumavě práci, kradou jim fotoaparáty. Zoologové se tak letos musejí obejít bez snímků rysích mláďat a ukončili proto svůj projekt fotografického monitoringu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rys ostrovid v Národním parku Bavorský les (snímek uživatele Aconcagua)

Rys ostrovid v Národním parku Bavorský les (snímek uživatele Aconcagua) | Foto: Wikipedia, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

I lovy beze braní tak jsou už na Šumavě minulostí. Ještě v dubnu zoologové lovili rysy fotoaparátem, nakonec ale museli s tímto způsobem sledování přestat a to z prostého důvodu. Zloději jim ukradli polovinu automatických fotoaparátů. Teď si mohou vědci prohlížet obrázky šelem tak akorát u svých bavorských kolegů. Tam se totiž nekrade. Nebo přesněji řečeno a přepočteno na počet fotoaparátů, tam se krade dvanáctkrát méně.

Na poměrně nápadném místě u cesty byl připevněný fotoaparát, ale zoolog Luděk Bufka ho musel sundat, protože lidé je všude jinde kradli. Fotoaparáty byly umístěny na nápadná viditelná místa u cest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zloději kradou vědcům na Šumavě fotoaparáty. Porobnosti v reportáži Lubomíra Smatany v Odpoledním Radiožurnálu.

"Řada živočichů, těch větších zejména využívá cesty jako přirozené migrační koridory a cesty využívá občas i rys a je jednoduché ho tu zastihnout třeba během nočních hodin," vysvětluje důvody nápadného umístnění fotoaparátu Bufka.

7 šumavských rysů bez fotek

Rysů na Šumavě mnoho není. "Ta hustota v jádrové oblasti je velice přibližně kolem jednoho dospělého teritoriálního jedince na sto čtverečních kilometrů. Což může být zhruba 7 dospělých zvířat na celý šumavský park," říká zoolog.

Mezi dospělými rysy je i několik samic, které teď vyvádějí mláďata. Jejich snímky ale šumavští zoologové letos nezískají, což sice výzkum zásadně nepoznamená, ale je to škoda.

Fotografování rysů je součást česko bavorského projektu telemetrie velkých šelem, na kterém se podílí i Kristína Daniszová z Přírodovědecké fakulty UK. Marně si láme hlavu, k čemu zloději speciální fotoaparáty s bleskem používají.

"Používají to běžně myslivci, hajní, lidé se zájmem o přírodu, jiné typy těchto fotopastí se mohou používat třeba jako ostraha, ale ty co používáme my jsou pro to absolutně nevhodné, protože je u nich blesk. To znamená ve chvíli, kdy to zloděje vyfotí, tak on si toho taky všimne,"říká Daniszová.

"V Bavorsku za celou dobu, dvě a půl sezony co to používají, ztratili asi dvě tato zařízení. Zatímco u nás za stejnou dobu asi 26. Je to smutná ukázka stavu u nás," doplňuje Bufka.

Fotoaparáty vrátí zoologové na šumavské stromy zase až v zimě, až napadne sníh a budou pro turisty málo dostupné.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme