Ukrajinská policie dál válčí s demonstranty. Chystá se jednání vlády s opozicí

Situace v Kyjevě se stále neuklidnila. Stovky radikálů už téměř čtyřiadvacet hodin útočí na kordony policistů. Více než sto lidí z obou táborů už bylo zraněno. Opozice chce vyjednávat se státní mocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Kyjev. Proevropský demonstrant ve shořelých troskách policejního autobusu | Zdroj: Reuters

Před kordonem policistů, kteří brání demonstrantům v přístupu k vládním budovám, stojí ohořelé policejní vozy a autobusy. Ty v noci a nad ránem zapálili protestující. Těžkooděnci používají slzné a ohlušující granáty.

Ukrajinské úřady hlásí, že kvůli nepokojům už zadržely dvacet výtržníků, kteří skončili ve vazbě. Zhruba 60 policistů muselo být hospitalizováno. Podle ukrajinských úřadů při střetech utrpělo zranění už přes sto lidí – jsou mezi nimi policisté, demonstranti, ale také několik novinářů.

Celkem v ulicích Kyjeva demonstrují tisíce lidí, ne všude jsou však protesty násilné. Potyčky policie s radikály se odehrávají zhruba tři sta metrů od náměstí Nezávislosti, kde i nadále trvá mírný protest Ukrajinců.

Demonstranti si přejí odstoupení vlády i prezidenta Viktora Janukovyče a vypsání předčasných parlamentních a prezidentských voleb. Podnět k protestům dal sám Janukovyč, když v listopadu loňského roku odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií.

Ozývá se i zahraničí

K původním požadavkům demonstrantům se teď přidal další – na zrušení nově schválených zákonů, které protivládní manifestace zakazují. „120 poslanců z řad Strany regionů zvedlo ruku pro to, aby s naše práva stala ilegálními, tohle jim neprojde, my to nedopustíme,“ uvedl opoziční lídr Vitalij Kličko.

Na Ukrajině, ale i v zahraničí tenhle legislativní krok vyvolal velké pobouření, protože omezuje Ukrajincům svobodu shromažďování a vyjadřování názorů.

Na situaci reaguje i zahraničí. Evropská unie a Spojené státy vyzvaly Kyjev k okamžitému ukončení násilných střetů mezi demonstranty a pořádkovými silami. Podle agentury AFP Američané dokonce pohrozili i sankcemi.

Kromě násilností, které provázejí demonstrace v Kyjevě, Západu vadí i již zmíněné restriktivní zákony.

Opozice by dnes měla jednat o napjaté situaci se zástupci vlády a prezidenta. Prezident Janukovyč slíbil jmenovat komisi, ve které mají obě strany hledat východisko ze současné politické krize.

Zástupce vlády už Janukovyč jmenoval, opozici se však některá navržená jména nelíbí a žádá, aby se jednání účastnil Janukovyč osobně.

Ukrajina, Kyjev, ráno po střetech s policií. Proevropští demonstranti nedaleko vládní budovy zpívají národní hymnu | Foto: Reuters

Petr Vavrouška, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme