Podniky: Vláda by měla podpořit prosazení českých firem v zahraničí
Svých úřadů se dnes ujímají další členové trojkoaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Na nové ministry už čekají na stole požadavky odborné veřejnosti. Podniky a profesní svazy volají hlavně po stabilitě právního prostředí, po zvýšení konkurenceschopnosti republiky či zlepšení výběru daní.
Podle nedávného šetření Svazu průmyslu a dopravy si podniky nejvíce stěžují na úroveň legislativy a na byrokracii. Téměř 30 procent respondentů poukazuje na zhoršování v oblasti legislativy, oproti dvěma třetinám, které nevidí žádné změny, ani k lepšímu.
Zástupci firem kritizují i rozsáhlou byrokracii, nedostatečnou vymahatelnost práva i nedobudovanou dopravní infrastrukturu. S tím souvisí požadavek Hospodářské komory na změnu problematického zákona o veřejných zakázkách, který de facto ubral práci stavebním firmám.
Co čekají podniky a profesní svazy od nové vlády, zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová.
Odborná veřejnost mluví také o tom, že vláda by měla pomoci zlepšení konkurenceschopnosti republiky, která v posledních letech klesá. V roce 2011 bylo Česko v žebříčku globální konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem na 38. místě, loni se propadlo na 46. místo.
Nová vláda by podle odborníků mohla konkurenceschopnost podpořit například zvýšením výdajů na vědu a výzkum, zlepšením pružnosti trhu práce nebo redukcí byrokracie a vyšší efektivitou veřejné správy.
Podle Asociace exportérů mají na konkurenceschopnost ekonomiky vliv například také přímé a nepřímé daně, a ty by proto neměly růst. To samé se týká cen energií, na které má stát vliv.
Rozpočtová zodpovědnost
Podniky a ekonomové očekávají od rozpočtové politiky nové vlády zodpovědnost. Takovou, která by neškrtila investice a podpořila veřejnými zakázkami růst ekonomiky.
S velkou zvědavostí se čeká, zda se podaří zlepšit výběr daní. Daňové výnosy by se ale podle ekonomů neměly projíst. Naopak vláda by měla šetřit tím, že sníží počet úřadů a zruší ty agendy, které nejsou pro chod státu nezbytné.
Seriózně by se podle podniků mělo diskutovat o přijetí eura. A také o podmínkách, které musí Česká republika nejprve splnit, aby o přijetí evropské měny mohla uvažovat.