Podniky: Vláda by měla podpořit prosazení českých firem v zahraničí

Svých úřadů se dnes ujímají další členové trojkoaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Na nové ministry už čekají na stole požadavky odborné veřejnosti. Podniky a profesní svazy volají hlavně po stabilitě právního prostředí, po zvýšení konkurenceschopnosti republiky či zlepšení výběru daní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospodářská komora | Foto: Marián Vojtek

Podle nedávného šetření Svazu průmyslu a dopravy si podniky nejvíce stěžují na úroveň legislativy a na byrokracii. Téměř 30 procent respondentů poukazuje na zhoršování v oblasti legislativy, oproti dvěma třetinám, které nevidí žádné změny, ani k lepšímu.

Zástupci firem kritizují i rozsáhlou byrokracii, nedostatečnou vymahatelnost práva i nedobudovanou dopravní infrastrukturu. S tím souvisí požadavek Hospodářské komory na změnu problematického zákona o veřejných zakázkách, který de facto ubral práci stavebním firmám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co čekají podniky a profesní svazy od nové vlády, zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová.

Odborná veřejnost mluví také o tom, že vláda by měla pomoci zlepšení konkurenceschopnosti republiky, která v posledních letech klesá. V roce 2011 bylo Česko v žebříčku globální konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem na 38. místě, loni se propadlo na 46. místo.

Nová vláda by podle odborníků mohla konkurenceschopnost podpořit například zvýšením výdajů na vědu a výzkum, zlepšením pružnosti trhu práce nebo redukcí byrokracie a vyšší efektivitou veřejné správy.

Podle Asociace exportérů mají na konkurenceschopnost ekonomiky vliv například také přímé a nepřímé daně, a ty by proto neměly růst. To samé se týká cen energií, na které má stát vliv.

Rozpočtová zodpovědnost

Podniky a ekonomové očekávají od rozpočtové politiky nové vlády zodpovědnost. Takovou, která by neškrtila investice a podpořila veřejnými zakázkami růst ekonomiky.

S velkou zvědavostí se čeká, zda se podaří zlepšit výběr daní. Daňové výnosy by se ale podle ekonomů neměly projíst. Naopak vláda by měla šetřit tím, že sníží počet úřadů a zruší ty agendy, které nejsou pro chod státu nezbytné.

Seriózně by se podle podniků mělo diskutovat o přijetí eura. A také o podmínkách, které musí Česká republika nejprve splnit, aby o přijetí evropské měny mohla uvažovat.

Vývoj počtu podnikatelů v Česku (1994 - 2013) | Foto: ČTK

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme