Výstava ukazuje, jak olympiáda v Soči mění tvář města i osudy obyčejných Rusů

Ne pro všechny je olympiáda jen o sportu. Najdou se i lidé, kteří upozorňují, že s olympijskými hrami v ruském Soči není vše v pořádku. Například nizozemský fotograf Rob Hornstra, který ve městě a jeho okolí pět let fotil. Zachytil, jak přípravy na olympiádu změnily životy běžných Rusů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rob Hornstra v Soči a okolí fotil několik let | Foto: Ondřej Houska

Rob Hornstra právě ukazuje velkou fotografii, na které je rozpadlá chatrč splácaná dohromady z hadrů a plechu. Vypadá jako obydlí odněkud ze slumu na okraji afrického velkoměsta. Stojí vedle ní starší a viditelně unavený muž – olympiáda mu zničila život.

Přijel do Soči pomáhat stavět sportoviště, chtěl si tak vydělat nějaké peníze. Jenže úřady mu několik měsíců nezaplatily ani rubl, a on tak nakonec neměl ani na zpáteční lístek domů. Musel si proto postavit toto provizorní přístřeší jen kousek od nového stadionu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu fotografií ze Soči navštívil zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

I další snímky na Hornstrově výstavě v galerii v belgických Antverpách ukazují olympiádu tak, jak o ní ruská média rozhodně nepíší. Na několika fotografiích je starý muž, důchodce, který v Soči prožil celý svůj život. Teď se ale nedokáže vyrovnat s tím, jak se jeho domov změnil k nepoznání.

„Místní lidé jsou přesvědčeni, že je pro ně olympiáda hotovým neštěstím,“ říká Hornstra. „Soči bývalo malým letoviskem a lidé měli stabilní příjmy z turistického ruchu. Teď se ale bojí, že přijdou na mizinu,“ vysvětluje.

Na Hornstrových fotkách jsou zachyceny obrovské komplexy, které v Soči a jeho okolí kvůli olympiádě vyrostly. Vypadají jako zvláštní mix mezi stalinistickou architekturou a alpským hotelovým resortem. Během olympiády poslouží jako olympijská vesnice, hotely, mediální centra a další zázemí.

Co se s nimi ale stane, až sportovci a diváci odjedou? Podle místních zbudou jen pomníky velikášství, pověstné katedrály v poušti. Odhadují, že jejich údržba bude velmi drahá a nájem jakbysmet, a za tu cenu do nich zkrátka nikdo jezdit nebude. Olympiáda tak podle obyčejných Rusů zničí nejen starou tvář Soči, ale i budoucnost jeho obyvatel.

Rob Hornstra u své fotografie nově postaveného olympijského střediska v Soči | Foto: Ondřej Houska

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme