Ukrajince šokoval případ mučení známého aktivisty, únosci ho prý chtěli ukřižovat

Ukrajinská policie začala vyšetřovat případ únosu známého aktivisty Dmytra Bulatova. Toho skupina pachatelů s ruským přízvukem unesla 22. ledna a mučila. Včera ho vyhodili z auta v lese poblíž Kyjeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Špatně vidím, protože jsem celou dobu seděl potmě,“ řekl Dmytro Bulatov ukrajinskému pátému kanálu televize.

Únosci mu pořezali tvář, uřízli kus ucha a pokusili se ho ukřižovat.

„22. ledna ho neznámí pachatelé na ulici v Kyjevě udeřili do hlavy, posadili do auta a odvezli na neznámé místo,“ konstatoval Valerij Mazan z ministerstva vnitra.

Poslanec Petr Porošenko zraněného aktivistu převezl do nemocnice. Lebka a vnitřní orgány jsou podle lékařů v pořádku. Jeden z opozičních vůdců Vitalij Kličko tento případ označil za pokus zastrašit všechny demonstranty.

Záběry 35letého aktivisty obletěly celý svět. Prohlédly si je ve Spojených státech i Evropské komisi. Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová je zděšená.

Ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko naznačil, že to mohlo být jinak. Podle něj to mohla být inscenace a provokace, možná i kriminální záležitost.

Večer k nemocnici přijeli policisté a snažili se Dmytra Bulatova zatknout jako účastníka masových nepokojů. Aktivisté se jim ve vstupu snažili zabránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Dmytra Bulatova informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Bulatov byl viditelnou postavou Automajdanu. Automobilový protest spoluorganizoval a zakládal.

„V prosinci jsem ho tu vídával, jak ve svém džípu organizuje různé blokády přes přístupy k rezidenci prezidenta. Příslušníci Automajdanu pomáhají řidičům, kteří vozí dříví na Majdan, aby lidé měli čím topit, vozí sem i potraviny. Policisté je zastavují před Kyjevem a snaží se jim zabránit cestu do centra. Policisté tedy velmi dobře ví, o koho jde. Je tedy velmi pravděpodobné, že se ho tímto způsobem pokusili neutralizovat,“ říká zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Opoziční vůdci budou o situaci na Ukrajině mluvit na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kam dnes odlétají.

Kyjev hlásí další dva mrtvé a hořící auta. Demonstrantům pomáhá boršč

Číst článek

Protivládní demonstrace na Ukrajině vypukly na konci listopadu loňského roku kvůli tomu, že prezident Viktor Janukovyč nepodepsal asociační dohodu s Evropskou unií.

Opozice se tak obává příklonu země k sousednímu Rusku. Požaduje rezignaci prezidenta a předčasné volby. Janukovyč to odmítá.

Protesty na Ukrajině | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Michaela Vydrová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme