Ukrajince šokoval případ mučení známého aktivisty, únosci ho prý chtěli ukřižovat

Ukrajinská policie začala vyšetřovat případ únosu známého aktivisty Dmytra Bulatova. Toho skupina pachatelů s ruským přízvukem unesla 22. ledna a mučila. Včera ho vyhodili z auta v lese poblíž Kyjeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Špatně vidím, protože jsem celou dobu seděl potmě,“ řekl Dmytro Bulatov ukrajinskému pátému kanálu televize.

Únosci mu pořezali tvář, uřízli kus ucha a pokusili se ho ukřižovat.

„22. ledna ho neznámí pachatelé na ulici v Kyjevě udeřili do hlavy, posadili do auta a odvezli na neznámé místo,“ konstatoval Valerij Mazan z ministerstva vnitra.

Poslanec Petr Porošenko zraněného aktivistu převezl do nemocnice. Lebka a vnitřní orgány jsou podle lékařů v pořádku. Jeden z opozičních vůdců Vitalij Kličko tento případ označil za pokus zastrašit všechny demonstranty.

Záběry 35letého aktivisty obletěly celý svět. Prohlédly si je ve Spojených státech i Evropské komisi. Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová je zděšená.

Ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko naznačil, že to mohlo být jinak. Podle něj to mohla být inscenace a provokace, možná i kriminální záležitost.

Večer k nemocnici přijeli policisté a snažili se Dmytra Bulatova zatknout jako účastníka masových nepokojů. Aktivisté se jim ve vstupu snažili zabránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Dmytra Bulatova informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Bulatov byl viditelnou postavou Automajdanu. Automobilový protest spoluorganizoval a zakládal.

„V prosinci jsem ho tu vídával, jak ve svém džípu organizuje různé blokády přes přístupy k rezidenci prezidenta. Příslušníci Automajdanu pomáhají řidičům, kteří vozí dříví na Majdan, aby lidé měli čím topit, vozí sem i potraviny. Policisté je zastavují před Kyjevem a snaží se jim zabránit cestu do centra. Policisté tedy velmi dobře ví, o koho jde. Je tedy velmi pravděpodobné, že se ho tímto způsobem pokusili neutralizovat,“ říká zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Opoziční vůdci budou o situaci na Ukrajině mluvit na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kam dnes odlétají.

Kyjev hlásí další dva mrtvé a hořící auta. Demonstrantům pomáhá boršč

Číst článek

Protivládní demonstrace na Ukrajině vypukly na konci listopadu loňského roku kvůli tomu, že prezident Viktor Janukovyč nepodepsal asociační dohodu s Evropskou unií.

Opozice se tak obává příklonu země k sousednímu Rusku. Požaduje rezignaci prezidenta a předčasné volby. Janukovyč to odmítá.

Protesty na Ukrajině | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Michaela Vydrová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme