Houževnatí cizinci nahrazují české obchodníky ve městech i vesnicích Vysočiny

Z měst na Vysočině pozvolna mizí prodejci českých značek. K výjimkám nepatří ani Jihlava nebo Třešť. Důvodem ale není nezájem lidí o tradiční značky, nýbrž peníze. Cizinci jsou totiž ochotní za pronájem prostor nabídnout více a zároveň prodávat levněji než čeští obchodníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z vietnamských večerek v Praze | Foto: Vendula Kosíková

Koupit si zboží od českého výrobce je v Jihlavě stále těžší. Slečna Jana si po dlouhém hledání pro nákup bot vybrala obchodní dům v centru města.

„Na tržnici věřím, že to nebude tak kvalitní. Prostě chci kvalitní boty. Neříkám, že si nekoupím i levnější, ale když chci něco kvalitního, tak určitě jdu za českými obchodníky, nebo prostě za obchodní, kde ta značka tam je,“ říká Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je poměr prodejců Čechů a cizinců na Vysočině, zjišťovala Olga Štrejbarová

Její přesvědčení ale vzápětí zkalí tamní prodavačka.„Kromě papučí a pár kozaček je to všechno Čína,“ krčí rameny.

Kabelky a doplňky v přízemí obchodního domu na náměstí prodává Thuan Vu Van. V Jihlavě je jedenáct let a daří se mu dobře.

„Zatím doufám v pořádku,“ komentuje s úsměvem počet zákazníků pan Vu Van, který vsadil na nízkou cenu.

Stejně jako v Jihlavě, mizí zaběhnuté české obchody také v nedaleké šestitisícové Třešti. Večerku i obchod s konfekcí zde provozují Vietnamci.

„Jsou nejenom tady, i po těch vesnicích, co jedem, tak se to rozrůstá. Ale tady u nás se nemůže normální obchod otevřít nebo umístit. Nevím proč. Oni ho tu prostě ti obchodníci nechtějí,“ dodává místní paní.

Jedna z vietnamských večerek v Praze | Foto: Vendula Kosíková

A kruh se uzavírá. I když lidé oceňují houževnatost a pracovitost zahraničních podnikatelů, české zboží stále poptávají. Majitelé nemovitostí ale dávají přednost tomu, kdo lépe za pronájem zaplatí.

„Je pravda, že vietnamští obchodníci jsou ochotni zaplatit za pronájem kamenného obchodu o něco víc než čeští obchodníci. Jsou ochotní tomu věnovat podstatně víc času. Jsou hodně skromní, to znamená, že neutrácejí, jsou potom ochotni a schopni tyto peníze zaplatit,“ potvrzuje to i jihlavský makléř Jiří Novotný.

Jeden obchod už brzy otevřou také Herálci na Žďársku. Místní lidé se těší, že budou díky tomu nakupovat přímo v obci levněji a v pružnějších otevíracích hodinách.

Jako konkurenci vnímá cizince prodavačka Jarmila z Přibyslavi. „Se mi zdá, že těch Vietnamců je tady poměrně dost, naše výrobky jsou kvalitnější,“ dodává.

Tím, že cizinci pracují přesčas, ušetří peníze za další pracovní sílu. Obstojí s menšími tržbami a kupce si tak získají právě nižší cenou - například u sladkostí nebo alkoholu.

Olga Štrejbarová, Hana Mikulincová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme