Český průmysl sílí a s ním i celá ekonomika. Nejhorší je za námi, říká analytik

Oživení české ekonomiky potvrzují dnes zveřejněné údaje o loňském vývoji průmyslu. Celkově sice nezaznamenal prakticky žádný růst, jen asi o půl procenta, v prosinci ale už meziročně vzrostl téměř o deset procent. A to nejen díky automobilovému průmyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka | Foto: Tomáš Adamec

„Čísla jsou rozhodně pozitivní a přinášejí nám naději, že ekonomika nabírá na síle,“ okomentoval údaje statistiků analytik ČSOB Petr Dufek.

Motorem růstu českého průmyslu zůstává podle něj poptávka ze zahraničí. Nejde přitom jen automobilový segment, který v Česku tradičně dominuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější údaje o vývoji průmyslu okomentoval v Ozvěnách dne Radiožurnálu analytik ČSOB Petr Dufek

„Jsou tady i jiné velmi silné průmyslové obory, jako jsou strojírenství, výroba kovových výrobků nebo plastikářský průmysl, které vykazují solidní tempa růstu. To je známka toho, že se české ekonomika opravdu odráží ode dna,“ zdůraznil Dufek.

Že má česká ekonomika skutečně to nejhorší za sebou, ukazují podle analytika i další čísla, třeba z trhu práce.

„Teď už bychom se měli opravdu vracet k nějakému dlouhodobě udržitelnému normálnímu růstu, který v našem případě bude někde kolem dvou procent pro letošní rok,“ míní Petr Dufek.

Vývoj průmyslové produkce v loňském roce | Foto: ČTK

Martin Hromádka, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme