Zkušený olympijský sáňkař Šiva Kešavan v Soči svoji zemi reprezentovat nesmí

Během dnešního slavnostního zahájení olympijských her v Soči uvidíme 88 národních vlajek, jenom symbol druhé nejlidnatější země bude chybět. Volby do indického olympijského výboru byly totiž zkorumpované, a tak má Indie dočasně pozastavené členství ve výboru mezinárodním. Tři indičtí sportovci vedení zkušeným sáňkařem Šivou Kešavanem proto na Hrách nebudou zviditelňovat svou vlast a dnes půjdou v průvodu pod olympijskou vlajkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický sáňkař Šiva Kešavan na hrách v Soči. | Foto: Reuters

"To je bohužel problém, v Indii máme spoustu korupce, náš olympijský výbor jde příkladem a doplácíme na to my sportovci. Dnes při zahájení nesmíme nést indickou vlajku a nebudeme na hrách závodit za svoji zemi. Štve mě to, ale na druhé straně to bude čest jít a závodit pod olympijskou vlajkou," říká Šiva Kešavan.

Ten zažil své první olympijské hry v 16 letech coby nejmladší sáňkař olympijské historie a v Naganu byl před 16 lety jediným Indem. V Soči má ještě dva krajany, se kterými tvoří tříčlennou skupinku s označením „Nezávislí účastníci olympijských her".

Přehrát

00:00 / 00:00

Zkušený olympijský sáňkař Šiva Kešavan v Soči svoji zemi reprezentovat nebude

Mnoho z více než miliardy obyvatel Indie ale ani nezaznamená, že kvůli zkorumpovaným volbám domácích funkcionářů nemá na zimních hrách své reprezentanty.

"Lidé u nás postupně získávají větší povědomí o zimní olympiádě a zkoumají, v čem vlastně závodíme. Na nedostatek podpory si rozhodně nemůžeme stěžovat. Ale na druhé straně jsou u nás tisíce slavnějších lidí, takže o vyloučení z olympijských her v Soči spousta Indů ani neví. S neúnosnou popularitou u nás rozhodně nemáme problém," směje se sáňkař Kešavan, i když celkově je situace sportu v Indii spíš k pláči.

Olympijské hry začnou dnes večer. Na zahájení se těší i čeští sportovci

Číst článek

On o tom ví svoje, doma v Himáčalpradéši sám kdysi začínal se sáňkováním v kolečkovém stroji a na silnici. Druhá nejlidnatější země světa s desátou nejsilnější ekonomikou má dlouhodobě bídné sportovní výsledky. A Kešavan věří, že to vyloučení z Her v Soči pomůže změnit.

"Určitě. Já myslím, že jsme to potřebovali. Korupce je velký problém Indie a jsme na tom biti i my, kteří se snažíme reprezentovat ve sportu, jakákoli podpora od našich funkcionářů chybí. Tak doufám, že tenhle trest bude k užitku a něco se změní."

První šance je už v neděli, kdy má Indická olympijská asociace na programu nové volby a po hrách v Soči se tedy může znovu zařadit mezi členy olympijské rodiny.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme