Na olympijských hrách v Soči se ukázalo hodně mladých talentů

Do dějiště zimních olympijských her přijeli jako možná talentovaní, ale rozhodně ještě ne příliš známí. V Soči si ale mnozí mladí sportovci podmanili celý svět a téměř přes noc se stali velkými hvězdami. Potěšující je, že to platí i pro některé české reprezentanty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ester Ledecká postoupila z kvalifikace paralelního slalomu | Foto: Reuters

Krasobruslařská klání byla v Soči asi největší demonstrací síly dravého mládí. Vítězům soutěže mužů a žen bylo dohromady pouhých 36 let.

Navíc patnáctiletá Ruska Julia Lipnická se stala v nově zavedené soutěži týmů nejmladší olympijskou vítězkou v historii krasobruslení.

„Možná i proto jsem se už pak nemohla maximálně soustředit. Nemohu být spokojená, cílem bylo zajet bezchybnou volnou jízdu. A to se nepodařilo,“ sypala si popel na hlavu po 5. místě v individuální soutěži Lipnická.

Ruska je stejně stará jako vůbec nejmladší český sportovec v Soči, krasobruslařka Elizaveta Ukolová. Ta byla při olympijské premiéře dvaadvacátá, a tak pomyslný souboj o nejlepší českou, řekněme „mladou pušku", výrazně prohrála s dvacetiletou Evou Samkovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na olympijských hrách v Soči se ukázalo hodně mladých talentů

„Jako hustý. Když jsem šla na stupně vítězů, tak si říkám: To je neskutečný, fakt jsem to vyhrála. Člověk vždycky sedí doma a kouká na ty lidi, jak vyhrávaj,“ říkala se svou typickou uvolněností Eva Samková.

A teď koukali, možná i trochu vykuleně, na dámu s domalovaným knírkem pod nosem ostatní. Představení mladých nemusíme hodnotit ale jen z pozice konečných výsledků.

České snowboardistky Šárka Pančochová a Ester Ledecká dokázaly, že mládí umí být i navzdory zdravotním problémům hodně sympaticky svéhlavé. Pančochová si díky této vlastnosti vybojovala 5. místo, osmnáctiletá Ledecká si odvezla šesté a sedmé.

„Zkoušela jsem to každou jízdu tlačit, co nejdál to půjde. A dotlačila jsem to až sem, což je podle mě docela dobrý,“ hodnotila Ledecká. A za čtyři roky to může být ještě lepší.

Inspirací mohou být výkony dalších do olympijských her v Soči ne zrovna věncem úspěchů ověnčených mladých sportovců.

Američanka Shiffrinová se stala v 18 letech nejmladší olympijskou vítězkou v historii slalomové disciplíny. Rakušan Mayer před svým zlatým sjezdem dokonce nevyhrál ani jeden ze závodů Světového poháru.

I díky těmto úspěchům mládí si tak u břehů Černého moře nikdo ani nevzpomněl na absenci například takové hvězdy, jakou je zcela určitě Američanka Lindsey Vonnová. A to se před samotným startem mluvilo o tom, že zimní olympijské hry bez ní nemají smysl.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme