Předsedu Krajského soudu v Brně obžalovali kvůli justičnímu areálu

Státní zástupkyně obžalovala předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka z pochybení při výstavbě brněnského justičního areálu. Uvedla to Česká televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový justiční areál v Brně (na archivním snímku z ledna 2012) | Zdroj: ČTK

Policie začala Pořízka vyšetřovat loni kvůli údajně nehospodárné stavbě, která si vyžádala téměř dvě miliardy korun.

Pořízek jakékoli provinění odmítá. Kvůli stíhání může dočasně přijít o funkci soudce.

V roce 2005 se předpokládalo, že stavba komplexu přijde na 805 milionů korun, po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1 miliardu 674 milionů korun. Tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady se ale vyšplhaly na 1,938 miliardy. Částka zahrnuje stavbu budov i s jejich vybavením.

Už v roce 2008 kvůli ní Jaromír Pořízek čelil kárnému řízení. To bylo zastaveno a tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se kvůli tomu odvolal k Nejvyššímu soudu. Ani tam neuspěl.

Sám Pořízek k tomu tehdy řekl: „Za nějakých 800 milionů se tato stavba nikdy nedala postavit. Nikdy to nebyla dohodnutá cena výstavby.“

Za stavbu už byl Krajský soud Brno také pokutován, a sice finančním ředitelstvím. Nejprve dostal sankci ve výši dvou miliard, po odvolání byla snížena na půl miliardy.

Justiční areál zahrnuje budovu, v níž sídlí Městský soud Brno a Okresní soud Brno-venkov. Jeho součástí je také druhý objekt, v němž působí brněnské městské státní zastupitelství společně se státním zastupitelstvím pro okres Brno-venkov.

ČTK, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme