Souboj vlajkonošek v superkombinaci vyhrála Němka Höflová-Rieschová

Prvním sportovcem, který nesl na slavnostním zahájení Her v Soči vlajku své země a pak vyhrál zlatou olympijskou medaili, je Maria Höflová-Rieschová. Německá lyžařka obhájila vítězství v superkombinaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maria Höflová-Rieschová | Foto: Reuters

Před závodem ve slalomu speciál je ale potěšitelné, že ve slalomářské části Rieschovou i všechny ostatní porazila česká vlajkonoška Šárka Strachová.

„Se slalomem jsem spokojená. I když byla ztráta vysoká, tak se dala na některé sjezdařky stáhnout. Ten kopec není pro neslalomářky profilově jednoduchý, ale ten slalom zase tak obtížně postavený nebyl. Bylo vidět, že některé sjezdařky si ten náskok udržely. Na ty, co nejezdí slalom, se daly stáhnout až tři vteřiny,“ komentuje Strachová svůj výkon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souboj vlajkonošek v superkombinaci vyhrála Němka Höflová-Rieschová

Na tom samém kopci se za jedenáct dní pojede závod ve slalomu speciál, tedy nejsilnější disciplína české sjezdařky, ze které má bronz z minulých olympijských her ve Vancouveru.

Nikdo se jí slalomovým časem v superkombinaci nepřiblížil na půl sekundy či méně. Na druhé straně jela už šestá, tedy na málo poničené trati a takhle nízké číslo příští týden nedostane. A sama brzdí optimismus připomínkou, že spousta slalomářských specialistek superkombinaci nejela. Aby toho Strachová dokázala lépe využít, potřebovala by více jistoty ve sjezdařské části.

„Tím, že nemám jistotu, tak na té trati vteřinu dělá to, kdybych jela víc ve sjezdovém postoji, aniž bych musela jet jinou linii nebo čistější stopu. Prostě jenom to, že člověk má tu sebedůvěru, je ve sjezdu vyježděný a jede v kompaktnější, nižší pozici. V té stodvacetikilometrové rychlosti každých pět centimetrů víc nebo níž hraje ohromnou roli,“ dodává Strachová.

Na medaili bych musela jet sjezd lépe, uznala Strachová po superkombinaci

Číst článek

Tuhle techniku má lépe zvládnutou další Češka Klára Křížová, pro kterou byla superkombinace spíš jakousi rozcvičkou před sjezdem a ve slalomu v této sezoně ještě nezávodila. I proto v jeho cíli nad celkově devatenáctou pozicí tolik jásala.

„Když jsem viděla, jak přede mnou vypadávaly holky, které umí slalom, tak jsem tušila, že to bude boj. A také byl. Ztráta není moc pěkná, ale nebudu se na ni dívat. Přišlo mi hloupé ve slalomu nenastupovat, když už jsem za sebou měla sjezd,“ prozrazuje Křížová.

A vyplatilo se. Bylo z toho pro Křížovou zatím nejlepší výsledek na olympijských hrách nebo mistrovství světa a už ve středu se může ještě zlepšovat, což u Marii Höflové-Rieschové půjde těžko.

Beckenbauer znovu přinesl štěstí

Ve Vancouveru převzala roli olympijské superkombinační královny od Chorvatky Kostelićové, teď v Soči stejně jako ona dokázala toto vítězství zopakovat a pochválila vzácného hosta, který nosí Němcům štěstí. Nedělní vítězství Felixe Locha v závodě sáňkařů i pondělní superkombinaci přímo z tribuny sledoval fotbalový „Císař" Franz Beckenbauer.

„On je takový můj talisman. Říkala jsem mu, že tady musí zůstat. Loni mi fandil při úspěších na mistrovství světa ve Schladmingu, teď tady… Škoda že odlétá, ale snad to bude fungovat, i když bude držet palce z domova,“ uvedla německá vlajkonoška.

Jestli Beckenbauerovo kouzlo funguje i na dálku, prověří Höflová-Rieschová už ve středečním sjezdu.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme