Rodinám, které nemají na školní obědy svých dětí, pomůže speciální fond

Mnohé rodiny si kvůli špatné finanční situaci nemůžou dovolit zaplatit svým dětem školní obědy. Společnost Women for Women proto pro ně zřizuje speciální fond, ze kterého bude na stravu žáků přispívat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd | Foto: Tomáš Adamec

„Je pravda, že chodí domů tak hladná, že přijde a řekne mi: Mami, já se musím nejdřív napít, protože mě hrozně bolí břicho, najím se až potom,“ říká o své patnáctileté dceři Simona, svobodná matka na rodičovské dovolené.

Simona je bez partnera, z rodičovského příspěvku a sociálních dávek živí sebe a tři dcery a k tomu splácí dluh, který jí zanechal bývalý přítel. Proto se rozhodla přestat prostřední dceři hradit obědy na škole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Pelcová

„Proč jsem se rozhodla takhle šetřit? Protože to je jediný způsob, kde můžu ušetřit. Tady na tý malý neušetřím, ta prostě jídlo potřebuje, mlíko potřebuje, plíny potřebuje. Jediný způsob, kde můžu ušetřit, je právě na obědech pro starší dceru. Tam ušetřím, to vychází na 28 korun na oběd, což je kolem pětistovky měsíčně, to jsou dva balíky plínek pro malou.“

Místo obědů dělá dceři velké svačiny. Někdy jí pomůžou spolužáci. „Kolikrát přišla a říkala, já nemám hlad. A já říkala jak to, vždyť jsi nebyla na obědě, a ona, že byla s holkama, že si přidaly polívku a ona ji snědla.“

Cena obědů ve školních jídelnách je daná vyhláškou, která určuje finanční limity na nákup potravin. Ty jsou různé podle věku dětí ve školách. Od 7 do 10 let je rozmezí od 16 do 32 korun. U patnáctiletých a starších studentů je to o čtyři koruny víc.

Přesto často dívka sedí o přestávce sama a jí rohlík se salámem. To se ale může změnit. Obecně prospěšná společnost Women for women po odvysílání reportáže České televize, která na fenomén dětí bez obědů upozornila, zřídila speciální internetové stránky.

Vyzvala na nich školy, ať vyplní dotazník, který zjišťuje, zda se jich týkají děti, které kvůli šetření na obědy nechodí. Těmto školám pak na obědy pro děti v tíživé situaci přispěje.

„Tento týden bude otevřen transparentní účet obědy pro děti a z toho účtu budou hrazeny jednotlivé obědy,“ říká Jana Skopová z Women for women.

Tento týden také děti dostávají první obědy uhrazené organizací. Sto tisíc korun na zaplacení prvních obědů uvolnila okamžitě, dalšími prostředky můžou přispět individuální dárci. Číslo transparentního účtu najdou v průběhu týdne na stránkách www.obedyprodeti.cz.

Petr Palovčík, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme