Česko bude podle Mládka lobbovat za snížení podílu obnovitelných zdrojů energie

Nová vláda chce dostavět Temelín, neposkytne ale žádné státní garance. V energetice bude lobbovat v Evropské unii za snížení požadavku podílu obnovitelných zdrojů a nebrání se prolomení těžebních limitů. Na Žofínském fóru to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér uvedl do úřadů nové ministry. Na snímku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Premiér uvedl do úřadů nové ministry. Na snímku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek | Zdroj: ČTK

I když vláda nemůže slíbit dlouhodobou účinnost nové státní energetické koncepce, přesto je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka důležité, že nabídne podnikům a investorům určitou jistotu:

„Státní energetická koncepce by v mírových, normálních dobách ideálně měla být o tom, že pro soukromé subjekty poskytne jedno z vodítek pro jejich investiční rozhodnutí a sníží jim míru nejistoty.“

„Takhle to funguje v normálních dobách, ale já se obávám, že my nežijeme v normálních dobách, zejména ne v oblasti energetiky. Nežijeme v normálních dobách, protože došlo k několika dramatickým průlomům a dějům.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení ministra průmyslu Jana Mládka na Žofínském fóru sledovala redaktorka Jitka Hanžlová

Mládek tím myslí například boom těžby z břidlic ve Spojených státech, který srazil cenu plynu, ovšem České má nasmlouvané dlouhodobé dodávky za cenu mnohem vyšší. Nebo odklon Německa od jaderné energie, což má vliv na celý evropský trh s elektřinou.

Zároveň ministr narážel na stupňování tlaku na snižování emisí a na podporu obnovitelných zdrojů. Ve výši, v jaké ji chce Unie prosadit, by to podle jeho slov bylo pro českou ekonomiku neúnosné:

„My si tady můžeme dělat jakoukoliv národní energetickou koncepci, ale my ji také musíme dostat do souladu s evropskou energetickou politikou. Komise navrhla podíl obnovitelných zdrojů ve výši 27 procent a Evropský parlament to bohužel ještě trumfoval a říká, že by to mělo být 30 procent.“

„To by pro naši zemi byla katastrofa a samozřejmě to je úkol nové vlády, která se k němu hlásí, ať už pana premiéra, můj nebo dalších ministrů, abychom jezdili do Bruselu a pokusili se co nejvíce zmírnit dopady tohoto nápadu.“

Pro garance za Temelín není politická vůle

Ministr Mládek také zopakoval, že on i nová vláda budou prosazovat dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Ale pro poskytnutí jakékoli státní garance není politická vůle:

„Samozřejmě ten důvod, proč neexistuje vůle pro garance, je celkem zřejmý: je to zkušenost s fotovoltaikou a s tím, co jsme tady zažívali v posledních letech a těch neuvěřitelných nákladů, které musí nést spotřebitelé.“

Prolomení limitů s malým "p"

Mládek předpokládá, že pokles cen silové elektřiny na evropských trzích nemusí vydržet dlouho. Zároveň se přimlouvá za prolomení těžebních limitů, ale jen za prolomení s malým p.

„Ten odpor veřejnosti proti bourání lidských sídel je poměrně velký. Na straně druhé, pokud se na to začneme koukat tak, že existuje prolomení s velkým P a malým p, a prolomení s malým p je prolomení, když se ty limity posunou a nebude se nic bourat. Tak já v tom nevidím něco, co by nebylo politicky prosaditelné.“

Zejména pokud se vytěžené uhlí použije pro teplárny, doplnil ministr průmyslu. Podle něj je to politicky lépe zdůvodnitelné, než kdyby se z uhlí za těžebními limity vyráběla elektřina v elektrárnách - protože ta se často vyváží.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme