Distributor lihu Sedlařík půjde za daňové úniky na 5 let do vězení a propadne mu majetek

Jednatel firmy Verdana z Bystřice pod Hostýnem Robert Sedlařík půjde za daňové úniky na pět let do vězení a propadne mu majetek v hodnotě několika milionů korun. Vrchní soud v Olomouci tak zpřísnil rozsudek zlínského krajského soudu z loňského podzimu. K tomu má Sedlařík dalších šest let zákaz činnosti. Ve skladu ukrýval desítky tisíc litrů nezdaněného alkoholu a jako distributor Likérky Drak připravil stát o téměř 12 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zveřejnila fotografie z nelegálního skladu černého alkoholu | Foto: Policie ČR

Zlínský soud Sedlaříka v listopadu potrestal pětiletým vězením, Sedlařík i žalobce se ale odvolali. Rozhodnutí krajského soudu dnes potvrdil i senát Vrchního soudu v Olomouci.

Kromě pětiletého vězení soud udělil Sedlaříkovi šestiletý zákaz činnosti a propadne mu také majetek v hodnotě několika milionů korun.

„Myslím si, že v těchto případech pachatelů majetkové trestné činnosti je třeba konfiskovat majetek,“ komentoval státní zástupce Michal Galát, proč je s rozsudkem spokojený.

Obhájce zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu

Sedlařík si jako distributor Likérky Drak nevedl řádou účetní evidenci. Vinu ale odmítá a tvrdí, že lihoviny nakupoval už se spotřební daní, kterou platil výrobce - Likérka Drak.

Jeho obhájce Petr Šimek zvažuje možnost podání dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Nelze vyloučit, že trestná činnost je součástí nějakého většího řetězce, do kterého bylo zapojeno více společností a více osob, nicméně důkazy se podařilo shromáždit pouze proti Robertu Sedlaříkovi,“ vysvětlil státní zástupce zlínského krajského soudu Aleš Sosík.

Policie původně zatkla osm osob, kromě Sedlaříka ještě zlínského podnikatele Radka Březinu. Sedlařík i Březina jsou stíhaní také v metanolové kauze.

Nelegální sklad alkoholu objevený v Karlových Varech | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Detektivové objevili v říjnu 2012 ve Valašském Meziříčí za falešnou zdí sklad s barely obsahujícími 600 tisíc litrů čistého lihu.

Škodu za zhruba 200 milionů korun muži způsobili během několika let, kdy se pohybovali na černém trhu. Šéf policejního týmu Metyl Václav Kučera také uvedl, že se detektivům pravděpodobně podařilo zadržet hlavy lihové mafie, jejíž vliv sahá především na východ republiky.

Na současné kauzy týkající se nelegálního obchodu s alkoholem i metylalkoholových otrav dohlíží tým státních zástupců z celé České republiky.

„Metylalkoholová kauza je příkladem nezdařeného pančování alkoholu s fatálními důsledky. Sledujeme i ty zdařilé případy, kdy dochází ke krácení daně a podobně,“ vysvětlil již dříve zlínský státní zástupce Roman Kafka.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

Andrea Kratinová, Monika Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme