Jednání mezi ukrajinským prezidentem a opozicí skončila krachem

Představitelé ukrajinské opozice se nedohodli s prezidentem Viktorem Janukovyčem na uklidnění situace v hlavním městě, oznámil jeden z opozičních lídrů Vitalij Kličko. Janukovyč prý požadoval bezpodmínečné vyklizení oblastí v centru Kyjeva, které obsadili protivládní demonstranti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjevské náměstí Nezávislosti je v plamenech | Foto: Reuters

„Jsem hodně nešťastný, protože to vlastně nebyla diskuze. Prezident nechce opozici poslouchat. Je to jednostranné – řekl jen, že všichni demonstranti musí ukončit protesty. Ale teď je hlavní něco udělat a zastavit ty boje,“ oznámil Kličko.

Prezident Janukovyč také vyzval opozici, aby dala ruce pryč od radikálů, kteří nosí zbraně mezi demonstranty.

Ukrajinská metropole za sebou má nejkrvavější noc od začátku protivládních demonstrací. Střety pořádkových sil s demonstranty na náměstí Nezávislosti si vyžádaly nejméně 21 mrtvých včetně sedmi policistů, více než 500 dalších lidí utrpělo zranění. Podle opozice je zraněných až tisíc.

Okolí náměstí obsadili ostřelovači, na místě hoří ohně. V plamenech je i opoziční centrála – budova odborů, ve které jsou uvězněni lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo uprostřed vřavy na náměstí Nezávislosti natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Situace je nesmírně tíživá, zdá se, že se zhoršuje s každou hodinou. Neustále sem přijíždějí další a další sanitky, odvážejí zraněné a mrtvé,“ hlásil z Kyjeva zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Dění v ukrajinské metropoli se zdramatizovalo poté, co se účastníci bouřlivého protestu pokusili v úterý odpoledne proniknout do sídla parlamentu a vyplenili hlavní štáb vládní Strany regionů. Ukrajinské bezpečnostní složky daly opozici ultimátum. Pohrozily, že po vypršení lhůty ‚zjednají pořádek podle zákona‘.

„Policie se pokouší ze všech sil proniknout na náměstí Nezávislosti, používá k tomu střely se slzným plynem, takže demonstranti postupně vyklízejí metry, které ještě před několika minutami ovládali,“ popisoval dění zpravodaj Českého rozhlasu.

OBRAZEM: V Kyjevě bojují demonstranti s policií, hoří auta i stany

Číst článek

Nepokoje se mezitím šíří z Kyjeva do regionů. Dav demonstrantů podle policie obsadil sídla samospráv ve městech Ivano-Frankivsk a Lvov na západě země. Ve Lvově prý také zaútočili na budovu ministerstva vnitra.

Nespokojení Ukrajinci rovněž vypálili policejní stanici v Tarnopolu a obsadili i kancelář tamního prokurátora. V západoukrajinském městě Rivne zase protestující údajně odzbrojili zvláštní pořádkové jednotky Berkut.

Zpravodaj ČRo v Kyjevě: Centrum města je v plamenech, situace je kritická

Číst článek

Z některých měst, například z Žytomyru či Oděsy, prý odjely do Kyjeva policejní posily. Podle opozice se protivládní aktivisté snaží transporty blokovat, takže na klíčových tazích vznikají zácpy. Dopravu do Kyjeva i v samotné metropoli se snaží omezit také úřady. Zdůvodňují to snahou zabránit dalším obětem.

Krize na Ukrajině trvá už tři měsíce – od chvíle, kdy prezident Viktor Janukovyč ukončil sbližování země s Evropskou unií.

Situace v centru Kyjeva je kritická. Sanitky odvážejí z okolí Náměstí nezávislosti desítky raněných | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, ČTK, krw, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme