Průvodem masek začal festival Carnevale Praga, připomíná slavné období pražských karnevalů

Staroměstské náměstí zaplnily maškary z celé republiky. Sletem masek začal už osmý ročník festivalu Carnevale Praga. Festival má symbolicky připomenout slavné období pražských karnevalů. Úvodního průvodu se zúčastnilo víc než sto dětí a dospělých v maskách a kostýmech. Nechyběl ani král karnevalu, který na Staroměstské náměstí přijel v kočáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvodem masek na Staroměstském náměstí odstartoval festival Carnevale Praga | Foto: Veronika Jošková Štefanová

Krátce před třetí hodinou vyrazil průvod masek z Clam-Gallasova paláce. Z jeho bran se od samého poledne ozýval bujarý smích, hudba i zpěv. K průvodu se totiž přidal národopisný soubor Doudleban z jižních Čech.

„To je mládenecká koleda, která chodí po Doudlebech a koleduje od rána do noci, u každého baráku musí dělat kolečka,“ vysvětluje doudlebskou masopustní koledu Eugenie Klufová.

Doudlebskou koledu musí řídit představitel šlechty, takzvaný rychtář. „Šlechta to celé zajišťuje. Stará se o koledníky. Dává na ně pozor, aby nikde nic neukradli, nic nerozbili, počestně se chovali,“ říká Ondřej Klaban.

Ondřej Klaban na rozverný maškarní průvod dohlížel opravdu pečlivě. Byly v něm zastoupeny tradiční masopustní masky i obří loutky v nadživotní velikosti. Do kroku jim hrála také muzika z Hlinecka.

Všechny maškary napjatě čekaly na předání karnevalového práva. Pro něj si v kočáře přijel přímo na Staroměstské náměstí sám král karnevalu. Ceremoniál doplnil i potlesk malé Elišce, která v ten den slavila 5. narozeniny.

Festival Carnevale Praga založili manželé Müllerovi. Podle Zlatuše Müller je Praha pro takovou akci ideálním místem. „Začali jsme bádat a dospěli jsme k tomu, že to tady vždycky bylo. A to byl důvod, proč jsme se do toho pustili. Protože kdyby to tu nemělo svůj základ a nemělo slavnou historii, tak by karneval neměl šanci,“ míní.

Karnevalový i koncertní program bude na Staroměstském náměstí a v Clam-Gallasově paláci pokračovat až do 4. března.

Masopust | Foto: Michal Jindra, Lukáš Peška

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme