Starostové podbrdských obcí budou řešit s hejtmanem budoucnost vojenského újezdu

Budoucnost vojenského újezdu Brdy bude dnes tématem jednání starostů dotčených obcí z Plzeňského kraje s hejtmanem Václavem Šlajsem. S ním se zástupci 15 radnic sejdou ve Strašicích. Důvodem je návrh zákona na zrušení újezdu, který vzešel z kabinetu Jiřího Rusnoka a který nová vláda stáhla z projednávání ve sněmovně. To se nelíbí ani hejtmanovi ani starostům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Poté, co nová vláda stáhla projednávání návrhu zákona ze sněmovny, poslali zastánci tohoto řešení dopis ministrovi obrany.

„Upozorňovali jsme na situaci v Brdech a vyzývali jsme, aby tato záležitost byla urychleně řešena. Myslíme si, že to, co v Brdech připravovaly minulé vlády, to je zkrátka dobrý postup,“ potvrzuje starosta Strašic Jiří Hahner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory zúčastněných stran na problematiku vojenského újezdu Brdy zaznamenala reportérka Martina Klímová

Podle současného návrhu zákona by se mělo území újezdu rozdělit mezi Středočeský a Plzeňský kraj podle historických hranic. Pro je i město Rokycany a jeho nezávislá místostarostka Marie Hlávková.

„Společně s okolními obcemi bychom byli rádi, kdyby se území otevřelo, a aby bylo využíváno hlavně pro rekreaci a pro volný čas občanů s tím, že by mělo zvláštní režim, a bylo by třeba vyhlášeno nějakou památkou, aby se tam nedalo stavět a nebyl ten prostor zdevastován,“ říká Hlávková.

Naproti tomu dlouhodobě nejhlasitějším odpůrcem zákona je hejtman Středočeského kraje Josef Řihák z ČSSD.

„Já osobně a spousta středočeských starostů nesouhlasíme s tím, jakým způsobem se tyto věci připravovaly. Nám nikdo nezodpověděl otázku ekonomiky, kolik to bude stát armádu, když se to zruší, kolik stát a jiné záležitosti,“ podotkl Řihák.

Nový ministr si chce návrh prostudovat

Že by se ale Středočeši snažili ovlivňovat rozhodování vlády o brdské problematice, ministerská odpověď na dopis podbrdských starostů popírá.

„Ministr obrany nám sdělil dopisem, že v žádném případě nepodléhá žádnému lobbistickému tlaku a že celou záležitost posoudí věcně,“ doplnil starosta Strašic Jiří Hahner.

A jak uvádí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, odložení návrhu má prostý důvod.

„Ministr Stropnický celkem logicky rozhodl, že než zákon půjde do sněmovny k projednání, tak si ho chce ještě pořádně prostudovat. Takže jediné, k čemu došlo, že dojde ke zdržení zhruba o měsíc. Je možné, že se to během toho měsíce změní, ale pořád platí stejný návrh,“ vysvětlil mluvčí.

O schůzku s ministrem také požádal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs z ČSSD. Spolu se starosty teď bude projednávat další postup.

Vojenský újezd Brdy na Příbramsku (Jince) | Zdroj: ČTK

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme