Děti v Dobřichovicích u Prahy se učí finanční gramotnosti

Žáci osmých a devátých tříd Základní školy v Dobřichovicích se učí rozumět penězům. Speciální projekt "Rozumíme penězům" ukazuje jak hospodařit v domácnosti, vytvářet rodinný rozpočet, plánovat koupi auta nebo bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola v Dobřichovicích vzdělává žáky ve finanční gramotnosti

Základní škola v Dobřichovicích vzdělává žáky ve finanční gramotnosti | Foto: Kateřina Havránková

Velký důraz je kladený také na rizikové půjčky. Český rozhlas se účastnil hodiny, v rámci které děti zvažovaly výhody a nevýhody zadlužování.

Žáci se rozdělili na dvě skupiny. Jedna obhajovala zadlužování a pokoušela se najít jeho výhody, druhá naopak striktně proti půjčkám vystupovala. Celodenní program vede zástupkyně Jana Babicová, která musela absolvovat speciální kurz před tím, než začala děti finanční gramotnosti učit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Základní škola v Dobřichovicích učí žáky finanční gramotnosti. Speciální hodiny se věnují sestavování rozpočtu, plánování nákladů nebo rizikům půjček. Při jedné z lekcí natáčela Kateřina Havránková

„Žáci se rozdělí do modelových domácností na začátku osmého ročníku a pak v těchto modelových domácnostech se sejdou v osmé a deváté třídě osmkrát a zpracovávají tam různá témata. První lekce obsahuje základní hospodaření domácnosti, zařazení do těch modelových domácností a vytvoření rozpočtu. A pak s tímto rozpočtem se pracuje po celou dobu,“ popsala výuku Babicová.

U tématu zadlužování děti rozdělené do modelových rodin analyzovaly původ finančních problémů svých kamarádů a sousedů. Například fiktivního Karla.

„Zadlužil se, protože utrácel bez kontroly. Pořídil si několik debetních a kreditních karet. Měl by si začít trochu kontrolovat, jaké má výdaje a jaké příjmy. Hlavně by si už neměl půjčovat,“ radili žáci. Karlovi nakonec doporučili, aby začal ze svého docela vysokého příjmu šetřit.

Nikola Bojčev, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme