Kanada 6:1 Česko

Velitel ruské invazní armády vyzval ukrajinské vojáky, aby odevzdali zbraně

Obrněná vozidla ruské armády se podle ukrajinské pobřežní stráže shromažďují na své straně Kerčského průlivu, kterým vede hranice mezi Ukrajinou a Ruskem. Vzrůstají tak obavy z masového přesunu ruských jednotek. Velitel ruské invazní armády vyzval ukrajinské vojáky, aby odevzdali zbraně. Pohraničníci si také všímají aktivity ruských lodí u Sevastopolu, kde má základnu ruská černomořská flotila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové už prý mají Krym fakticky pod kontrolou | Zdroj: Reuters

Rusové prý navíc blokují mobilní sítě v některých částech Krymu. Poloostrov už mají fakticky pod kontrolou a blokují i pozemní přístupové cesty. Ruská armáda kontroluje i námořní hranici na východě a všechna vojenská letiště.

Ukrajinské jednotky se nebránily, Rusové získali Krym bez jediného výstřelu. Ozvaly se pouze výbuchy u letiště u Sevastopolu, které bylo obsazeno s použitím ohlušujících granátů. V krymské metropoli Simferopolu v noci údajně došlo k výbuchu v muničním skladu. Zatím ale nikdo incident nepotvrdil a ani zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu nic neslyšel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti přímo na Krymu zjišťuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Ekonomické hledisko přibližuje hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny Jan Bureš

Nová ukrajinská vláda také zvažuje uzavření společných hranic s Ruskem nebo zpřísnění hraničního režimu. Vadí jí zejména příliv ruských občanů, kteří přijíždějí v autobusech, aby se na Krymu zapojili do proruských demonstrací.

Velitel ukrajinského námořnictva v Sevastopolu přísahal věrnost Krymu. Kyjevem byl proto okamžitě vyměněn a bude stíhán pro vlastizradu. Lodě jsou podle všeho stále pod kontrolou Ukrajiny. Vlajková loď námořnictva se vrací z protipirátské mise u somálských břehů a teď kotví někde u Kréty. Její velitel do Kyjeva hlásil, že na lodi stále vlaje ukrajinská vlajka.

Svět se znepokojením sleduje napětí na Krymu. Putin prý podle Merkelové ztrácí kontakt s realitou

Číst článek

Rusko teď oznámilo, že začne stavět most přes Kerčský průliv, oddělující východ ukrajinského poloostrova Krymu od ruské pevniny. Na Ukrajině navíc panují obavy, že se ruští vojáci nezastaví na Krymu.

Ukrajinské ministerstvo obrany obvinilo ruské ozbrojené síly z porušení ukrajinského vzdušného prostoru. Tvrdí, že nad ukrajinský sektor Černého moře pronikly ruské stíhačky, proti kterým vzlétl ukrajinský bojový letoun.

Lavrov požádal mezinárodní společenství o objektivitu

Po dlouhém mlčení se dnes Rusko k situaci na Krymu poprvé oficiálně vyjádřilo. Prezident Vladimir Putin se zdržuje na neznámém místě a odmítá komunikovat, s prohlášením proto vystoupil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Rusové už prý mají Krym fakticky pod kontrolou | Foto: Reuters

Ten většinou mluví spatra, tentokrát si ale přinesl podklady, které nervózně a podle některých komentátorů i s nechutí přečetl. Ministr zahraničí v podstatě zopakoval ruské stanovisko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prohlášení ruského ministra zahraničí poslouchal i moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Vyzval k respektování lidských práv ruskojazyčného obyvatelstva na Krymu a řekl, že cílem veškerých operací je ochrana těchto lidí. Lavrov zopakoval, že v Kyjevě se chopila moci skupina lidí, která nepředstavuje celou Ukrajinu. Vyzval také mezinárodní společenství, aby bylo objektivní.

„Všichni musíme počkat, až se Vladimir Putin objeví v médiích, nebo vůbec na veřejnosti. Celé jeho mlčení je velmi záhadné, velmi nebezpečné. Zřejmě sám neví, jak si s touto situací docela dobře poradit, a proto vyslal své lidi, aby se k tomu vyjádřili,“ uvažuje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

EU přeruší kvůli Ukrajině jednání s Ruskem o bezvízovém styku, G8 ruší přípravy na summit v Soči

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin v noci telefonoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta ho ale ani několikahodinovým rozhovorem nedokázala přimět k zastavení ozbrojených akcí ruské armády. Putin místo toho vydal prohlášení, že Rusko přijímá adekvátní opatření, která směřují k normalizaci mimořádné situace na Ukrajině.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji situace informují zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Krymu Ondřej Bouda a moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Generální prokurátor Ukrajiny potvrdil, že ruská vojska pokračují v obsazování objektů ukrajinské armády na Krymském poloostrově a protestoval proti tomu.

Do Kyjeva mezitím přijíždějí další západní politici, kteří se snaží přesvědčit ruskou i ukrajinskou stranu, aby zastavily operace směřující k válečnému konfliktu.

Kvůli vyhrocené situaci na Krymu se dnes mimořádně sejdou ministři zahraničí Evropské unie. Čeká se, že Rusko vyzvou k ukončení vojenské akce.

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Robert Mikoláš, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme