Klub Aktuál v Teplicích potřebuje opravit. Herce z Ústí by mohl přijmout za dva roky

Teplický klub Aktuál, který jako jedno z provizorních řešení nabídl činohercům Ústí nad Labem primátor Jaroslav Kubera z ODS, potřebuje opravit. Pokud by zastupitelé rekonstrukci co nejdříve odhlasovali a našli na ni peníze, byl by klub provozuschopný zhruba za dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klub Aktuál v teplickém divadle je potřeba opravit. Zatím slouží jako skladiště | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Malé divadlo, pusté, prázdné, bez sedaček. Tak v současné době vypadá klub Aktuál. „Od počátku 90. let je veřejnosti nepřístupný. Divadlo, restaurační a divadelní část prošla rekonstrukcí,“ popisuje ředitel domu kultury v Teplicích Přemysl Šoba.

Samotné divadlo se ale nerekonstruovalo. „Úprava, která tu byla začátkem 90. let, nebyla důkladná. Bylo by zapotřebí tu udělat kompletní rekonstrukci elektroinstalace, vzduchotechniky, topení a pak samozřejmě takové ty věci, jako jsou omítky a vybavení sedačkami, nábytkem, jevištní technikou,“ vyjmenovává Šoba.

Přehrát

00:00 / 00:00

V teplickém klubu Aktuál natáčela redaktorka Gabriela Hauptvogelová

I kdyby zastupitelé pro tohle všechno zvedli ruku a dali peníze na to, aby se prostor opravil, nedovede si Šoba představit, že by tu fungovalo divadlo, které by hrálo třeba každý den. „To je nákladné a nevím, jestli by tady bylo tolik diváků,“ říká.

„Budeme rádi, pokud se tento prostor oživí a pokud by tím oživením bylo to, že se tu bude hrát třeba činohra, která teď v Ústí hrát nemůže. Ale tady se divadlo může hrát, když to všechno půjde dobře, tak možná za 2 roky,“ odhaduje.

Dvacet milionů na opravy

Opravy divadelního klubu by podle něj vyšly zhruba na 20 milionů korun. Aktuál by pak sloužil i dalším umělcům. „Zatím jsme se dohodli, že budeme ve spojení, vyčkáme jak se situace v Ústí vyvine. Ale bez ohledu na to budeme dál pracovat na dalších možnostech,“ shrnuje závěry první schůzky s uměleckým šéfem ústeckého souboru Filipem Nuckollsem primátor Jaroslav Kubera z ODS.

„Zpočátku bychom mohli uskutečnit například zájezdové představení v Teplicích. Tím by se i ukázalo, jak je problematické sem dostat diváky. Ona je to vážná věc, jestli opravdu všichni fandové z Ústí budou ochotni přijet do Teplic, a jakou komunitu získáme v Teplicích,“ dodává Kubera.

Klub Aktuál v teplickém divadle je potřeba opravit. Zatím slouží jako skladiště | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Pomoc ústeckým divadelníkům podporují i radní Josef Benda z ODS a Petr Měsíc z TOP 09. Podle Měsíce by město mohlo opravu divadelního klubu zaplatit třeba z rezervy z loňských let. Divadelníci ještě dál jednají v Ústí a podle uměleckého šéfa Filipa Nuckollse proberou i teplické nabídky.

„Máme rádi Ústí nad Labem, ale v současnosti musíme řešit reálnou budoucnost a je to velmi velkorysá nabídka. Je naivní předpokládat, že něco tak obrovského, jako je stěhování divadla z jednoho města do druhého, můžeme vyjednat během několika dnů. Ale už jenom to, že je zde vůle, je pro nás obrovsky povzbuzující,“ uzavírá Nuckolls. Tepličtí radní se sejdou zítra a zastupitelé koncem března.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme