Politika ochrany lidských práv nesmí podle Zemana kazit firmám export

Prezident Miloš Zeman pokračuje druhým dnem v oficiální návštěvě Olomouckého kraje. Dopoledne strávil v mohelnickém závodě na elektromotory, před polednem se přesunul do papírenské firmy v Litovli. V obci Cholina pro prezidenta připravili vepřové hody. Večerní program je vyhrazen obyvatelům Prostějova a zástupcům podnikatelů v kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman prochází výrobní halou litovelské společnosti Papcel | Foto: Monika Pustovková

Na návštěvu prezidenta čekaly ve velké tovární hale mohelnického Siemensu asi tři stovky zaměstnanců. Většina z nich přišla hlavně ze zvědavosti.

Zeman nejprve ocenil význam podniku a práci lidí, pak nastal čas pro dotazy. Zaměstnance zajímalo, jak často se prezident dostane na svou oblíbenou Vysočinu nebo jak mu chutnají olomoucké tvarůžky.

Na řadu přišlo ale i téma výstavby dálnice z Mohelnice na Hradec Králové. Komunikace, která by zvýšila dopravní dostupnost kraje, čeká už řadu let na realizaci. Podle prezidenta je ale v seznamu priorit nové vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Zeman navštívil některé průmyslové podniky v Olomouckém kraji. Byla u toho i reportérka Monika Tomášková

„Vím, že ve Státním fondu dopravní infrastruktury je dnes 70 miliard korun. Problém není ve financích, problém je jednak v projektové přípravě a jednak ve vykupování pozemků,“ dodal.

Závod Siemens byl jediným místem v šumperském okrese, kam Miloš Zeman při návštěvě Olomouckého kraje zamířil. Podle ředitele společnosti Pavla Pěničky se jednalo o historický okamžik, z Mohelnice proto prezident neodjížděl s prázdnou.

„Nezjistili jsme, že by někdy hlava státu zavítala sem k nám do Mohelnice, a je to pro nás obrovská čest. Přemýšleli jsme o tom, čím bychom mohli pana prezidenta zaujmout. Dali jsme mu takový malý elektromotor, který zároveň plní funkci popelníčku,“ přiblížil Pěnička.

Podpora exportu

Následně zamířil Miloš Zeman do Litovle, kde se setkal se zaměstnanci papírenské firmy Papcel. Vyzdvihnul fakt, že firma obchoduje se zahraničím. Vztahy s ostatními zeměmi se podle prezidenta musí podporovat.

„Budu se snažit o vyvážený postoj k těmto nově se otevírajícím trhům, zejména ve střední Asii a perspektivně v Íránu. Protože jestliže exportujete 98 procent své produkce, tak jste pochopitelně závislí na tom, jak nás tyto trhy budou přijímat,“ vysvětlil.

Zaměstnanci Papcelu během debazy s prezidentem Milošem Zemanem | Foto: Monika Tomášková

Rostoucí export a investice tuzemských firem podle něj ohrožuje zejména „přehnaný důraz na ochranu lidských práv“. Česká republika si podle Zemana nemá hrát na velmoc a měla by si uvědomit, že v ní žije na 630 tisíc nezaměstnaných.

„Poněkud mě znepokojuje, že třeba investice typu Uzbekistánu, ale i dalších zemí jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv. Ztrácíme naprosto zbytečně možnost kontraktů,“ varoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Včera v podvečer se prezident setkal s obyvateli Olomouce. Jejich názory zjišťovala reportérka Monika Tomášková

V tovární hale Papcelu se sešli hlavně muži. Zajímalo je, jak prezident prožíval olympiádu v Soči nebo jak vnímá své roční působení ve funkci. A samozřejmě padla otázka i k aktuálnímu dění na Ukrajině.

„Jediné řešení vidím ve svobodných volbách na celém území Ukrajiny, protože to, aby vládu sestavovalo jedno náměstí, je něco, co je v demokratické společnosti nemyslitelné,“ nastínil svou představu.

Návštěva hlavy státu byla pro zaměstnance vítaným zpestřením, většina z nich odcházela spokojená: „Viděl jsem pana prezidenta poprvé. Má strašně velký přehled o všech věcech, o sportu, o politice. Jsem z toho mile překvapen.“

První dáma přivezla dárky do Klokánku

Včera trávil prezident čas v krajském městě, zítra zamíří na Přerovsko. Oficiální návštěvu Olomouckého kraje zatím místní hodnotí vcelku pozitivně.

„Povzbudilo nás to. Samozřejmě prezident nemůže přímo ovlivňovat regionální politiku, stejně jako nemůže ovlivňovat politiku na radnicích a podobně, ale myslím si, že přinesl občanům určité sebevědomí. Ukázal jim, že i tento relativně chudý region je regionem, který zasluhuje pozornost. A to si myslím, že je hlavním přínosem této návštěvy,“ myslí si Olomoučan, který zúčastnil besedy s Milošem Zemanem.

Během prvního dne návštěvy doprovázela prezidenta jeho manželka. Několik hodin si ale Ivana Zemanová vyčlenila také na vlastní program – obdarovala ohrožené děti v olomouckém Klokánku a pochválila tamní sociální pracovnice. Dnes dopoledne návštěvu Olomouckého kraje ukončila a vrátila se do Prahy.

Blanka Mazalová, Jana Zemková, Zdeňka Jílková, Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme