Olomoucké Moravské divadlo po více než 30 letech uvede Maryšu

Moravské divadlo Olomouc uvádí dnes v 19 hodin premiéru dramatu bratří Mrštíků Maryša. Tragický příběh o jednom nedobrovolném sňatku se do Olomouce vrací po více než 30 letech. Příběh o penězích, nenaplněné lásce, vynuceném manželství, které vede k tragédii, režíruje slovenský režisér Matúš Oľha. Podle něj má hra co říci i dnešnímu divákovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravské divadlo Olomouc | Foto: David Kresta

„Maryša je už 120 roků součástí českého dramatického repertoáru. Jako každá klasika je klasikou, protože hovoří o univerzálních hodnotách v životě člověka. Maryša je velká tragická postava, i když sama velmi morálně a křesťansky zaměřená, provede nekřesťanský čin. A to ji dělá živou pro všechny generace," vysvětluje Oľha.

„Máte tam rozehrané nejintimnější témata lidského života, je tam smrt a je to zasazené do prostředí vesnice, nějakého pravěkého archetypu lidí, kteří se potom živí potem svojí tváře. To je podle mě na Maryše fascinující. Úkolem každé generace je se s tímto dramatickým skvostem vypořádat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O divadelním představení informovala redaktorka Radka Kvasničková

Autorem scény je Jaroslav Valek. Jejím základem je prostor, který by měl mít mystický rozměr.

„Maryša je hra, která se dá hrát i v prázdném prostoru. Tam žádné velké stavby nepotřebujete. Je to hra o vášních, to herci přinášejí na scénu. Scéna je univerzální. Je to vlastně zhmotnění cest postav. Je chrámem i stodolou, exteriérem i interiérem, i vnitřkem Maryši. Mně šlo o to, aby hlavně měla jistý metaforický a poetický rozměr,“ dodává Oľha.

Maryšu ztvární Vendula Fialová, pro kterou je to první dramatická role:

„Bylo to pro mě velké překvapení. Cítila jsem hroznou zodpovědnost, zároveň velkou radost. Musím přiznat, že jsem nikdy nepociťovala takovou intenzitu zkoušení jako při Maryše v tom smyslu, že na ni myslím před spaním, když vstanu, pořád je se mnou. Doufám, že mě po premiéře na chvilku opustí a nechá mě odpočinout.“

Hlediště Moravského divadla Olomouc | Foto: David Kresta

Pro Fialovou je Maryša zajímavá tím, jak se postava vyvíjí: „Je úplně jiná na začátku a na konci. A to mě na tom baví. Protože když se řekne Maryša, tak si většinou každý představí tragédii. Já jsem si to taky tak představila. Hned od první čtené zkoušky jsem ji tak četla, jako zralou ženu, ale pak mi došlo, že ona dozrává. To považuji za nejzajímavější po herecké stránce."

Na jevišti se také budou zpívat moravské písně za doprovodu živé kapely.

„Ta je úžasná, kluci jsou perfektní. Živá hudba je vždycky na jevišti lepší než nějaká nahrávka. Já s nimi zpívám. Nikdy jsem nebyla vychovaná na lidových písních a je mi to docela líto, protože je to úplně jiný druh zpěvu. Myslím, že i to lidi nadchne," věří Vendula Fialová.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme