Štěch odkládá návštěvu Ruska, nebyla by vzhledem k dění na Ukrajině vhodná

Předseda Senátu Milan Štěch se rozhodl odložit návštěvu Ruské federace, k níž mělo tento měsíc dojít. Návštěva Moskvy by podle něj v tuto chvíli nebyla vhodná vzhledem k dění na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát schválil ústavní žalobu na Klause pro velezradu. Předseda Senátu Milan Štěch

Senát schválil ústavní žalobu na Klause pro velezradu. Předseda Senátu Milan Štěch | Foto: Filip Jandourek

Podle Štěcha mělo jít o reciproční návštěvu po cestě Valentiny Matvienkové, předsedkyně Rady federace, do Prahy.

„Myslím si, že taková návštěva, která má posílit parlamentní vztahy a vytvářet předpoklady pro rozvoj dalších vztahů od kultury, sport až k hospodářství se má konat v atmosféře, která může dávat předpoklady, že bude konstruktivní. V této době by tomu tak nebylo,“ je přesvědčen předseda Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Senátu Milan Štěch mluví o odložené cestě do Ruska

Do Ruska podle něj teď mají jezdit lidé, kteří jsou pověřeni vyjednáváním. „Aby zprostředkovali jednání mezi Ukrajinou a Ruskem a situace se mohla zklidnit. Návštěva mého typu by nebyla vhodná.“

Štěch také odmítl, že by Česká republika navenek nemluvila ke krizi na Ukrajině jedním hlasem. Stanoviska tří klíčových reprezentantů zahraniční politiky České republiky - premiéra, ministra zahraničí a prezidenta - se podle něj neliší.

„Že někdo vysloví nějaké úvahy, to je běžné. Diskuze se vede širší, tomu není možné zabránit. Není potřeba v tom neustále vrtat a hledat různé rozdílné názory. Názory těchto tří politiků jsou velmi blízké,“ říká Štěch.

Obama hodinu telefonoval Putinovi. Vyzval ho k diplomatickému řešení krize

Číst článek

Není ani stoupencem různých deklarací zákonodárných sborů. Jednotný postoj proto nemá ani horní komora parlamentu. Kdyby si to ale situace žádala, nebude se tomu předseda Senátu bránit.

„Na druhou stranu je těch slov strašně moc, každý se v tom v Evropě vyjadřuje, ale skutků je pomálu. Měli bychom nechat prostor vyjednávačům, měli bychom pomoci zprostředkovat dialog mezi Ukrajinou a Ruskem, protože bez dohody těchto dvou subjektů se tam situace kladným směrem neposune.“

Krymský parlament požaduje připojení k Rusku, rozhodnout má referendum

Číst článek

Poloostrov Krym - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme