V Lošanech na Kolínsku si bratry Mašíny nepřipomínají. Rodinný statek zatím chátrá

Sourozenci Zdena a Josef Mašínovi chtějí zpátky rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Majetek jim zabavili komunisté a celý ho rodina zatím nedostala zpátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší rodinný statek Mašínů, obehnaný vysokou zdí | Foto: Michal Trnka

Josef a Ctirad Mašínovi při útěku z Československa na západ postříleli několik lidí. Jejich činy jsou pro řadu lidí stále kontroverzní.

Stejné je to i v Lošanech, kde stojí rozlehlá hospodářská usedlost. Bývalý rodinný statek, nesoucí hrdě číslo popisné jedna, je ale už dlouho opuštěný a chátrá.

„Po levé straně je bývalé obytné stavení, prázdné. Naproti je bývalá hospodářská budova. Byly to chlévy, které bývalý státní statek přebudoval na dílny, a v současné době je také tento objekt prázdný,“ popisuje pohled do dvora ode vrat starosta Lošan Miroslav Jelínek z KSČM.

Ke dvoru přiléhá poměrně velký pozemek, na kterém stávala stodola. Jeho část mají nyní pronajatý sousedi a chovají na něm domácí zvířectvo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodinný statek Mašínů v Lošanech na Kolínsku navštívil Michal Trnka

V bývalém obytném domě, který byl stavebně upraven naposledy v roce 1930, je cítit vlhko. V místnostech je opadaná omítka. „Stav odpovídá věku budovy a způsobu využívání,“ konstatuje Miroslav Jelínek a pokračuje:

„Chtělo by to, aby objekt získal jednoho majitele, který by s tím stavebním stavem eventuelně se snažil něco vyřešit.“

Před usedlostí stojí upomínka na jednoho z Mašínů: pamětní deska generála Josefa Mašína, kterého nacisté popravili v roce 1942. O synech Josefovi a Ctiradovi není nikde jediná zmínka.

Na dvoře býalého statku dnes pobíhají slepice | Foto: Michal Trnka

„Žádnou připomínku nemáme vzhledem k tomu, že i na jejich pozdější činnost po 2. světové válce jsou jak tady v Lošanech, tak i ve společnosti rozdílné názory,“ dodává starosta.

Mašínovi chtějí zpět statek v Lošanech na Kolínsku, který jim sebrali komunisti

Číst článek

Jediná zmínka o synech Mašínů je ve vsi k nalezení asi jen na hřbitově. Na rodinném náhrobku nechybí jméno Ctirada, který před třemi lety zemřel v Americe.


Zvětšit mapu

Michal Trnka, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme