překladatel

překladatel v textech na iROZHLASU

|Zdeněk Novák, Radek Šamša |Zprávy ze světa

Rozumíte emotikonům? V Londýně hledají 'překladatele' obrázkových symbolů

Londýnská překladatelská firma hledá specialistu na emotikony. Vypsala inzerát, na který se zatím přihlásilo přes třicet lidí. Litevská šéfka společnosti Jurga Žilinskieneová doufá, že na pozici najde někoho, kdo by se práci mohl postupně věnovat na plný úvazek. Vítěz konkurzu pak bude částečně placený od slova – v jeho případě emotikonu – a částečně podle počtu odpracovaných hodin či podle typu práce.

|Vít Pohanka |Literatura

Polsko prožívá třetí vlnu čechofilství, říká překladatel Hrabala Kaczorowski

Českým knížkám, hudbě i filmům se v Polsku daří. Říkají to vydavatelé, hudebníci i filmaři. I proto je letošní Literární festival v Sopotech věnovaný české knize. Na všechny debaty o českých knížkách a filmech, přišlo podle zpravodaje ČRo Víta Pohanky tolik lidí, že nebylo dost místa na sezení a někteří posluchači museli stát. Překladatel Aleksander Kaczorowski současnou oblibu v české produkci nazývá třetí vlnou čechofilství.

Ruští překladatelé chtějí komiksové výrazy 'wow' či 'bang' překládat do ruštiny

|Libor Dvořák |Zprávy ze světa

Překladatelé Centra komiksů a vizuální kultury v Moskvě navrhují vytvoření slovníčku zvukomalebných slov pro překládání komiksů do ruštiny. Autoři této výzvy upozorňují, že při práci narážejí na problém překladu anglických výrazů jako „wow“ a „bang“. Ty se prý jen přepisují do azbuky, což ruští překladatelé komiksů považují za nevlastenecké. S návrhem se obrátili na Ústav ruského jazyka.

|Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková |Fotbal

Angažmá zahraničních trenérů se v Česku příliš nenosí. Jinde je to standard

Zkušenosti i vzdělání mají podobné a také práci odvádějí zhruba stejnou. Jenže zatímco jedni za ni sklízejí chválu, ti druzí jsou často terčem posměchu. Řeč je o sportovních trenérech. Těch zahraničních, kteří se snažili prosadit v Česku. A těch českých, kteří naopak vydělávají peníze mimo své domovy. Jako třeba fotbalový kouč Stanislav Levý, který v Polsku trénuje tamního úřadujícího mistra.