Švédsko 7:1 Norsko

Za atentátem na letadlo nad skotským Lockerbie údajně nestála Libye, ale Írán

Atentát na letadlo společnosti Pan Am nad skotským Lockerbie nenařídila v roce 1988 Libye, ale íránské vedení. S odvoláním na dokument televize Al-Džazíra to dnes napsal britský Daily Telegraph. Útok prý nařídil ajatolláh Chomejní jako odvetu za sestřelení íránského civilního letadla americkým námořnictvem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letadla Pan Am, které následkem atentátu vybuchlo nad skotským městečkem Lockerbie. Snímek z prosince 1988 | Zdroj: ČTK

„Íránci se rozhodli pro co nejrychlejší odvetu. Rozhodnutí přijalo celé íránské vedení a pak ho ještě potvrdil sám ajatolláh Chomejní.“

„Rozkaz zněl přesně okopírovat to, co se stalo íránskému Airbusu, tedy zabít alespoň 290 lidí,“ řekl televizi Al-Džazíra bývalý agent íránské tajné služby, který zběhl na západ a teď se skrývá v Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti atentátu přiblížil Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity

Írán si prý na provedení útoku najal čtveřici teroristů z Lidové fronty pro osvobození Palestiny – Všeobecného velení, organizace sídlící v Sýrii. Americké a britské tajné služby údajně o této stopě záhy věděly, ale hlavně americká administrativa nechtěla ukázat na Sýrii.

Podle Telegraphu nová teorie potvrzuje dlouholeté pochybnosti o libyjském pozadí útoku. Libyjský agent Abdal Basat Mikrahí – odsouzený za atentát nad Lockerbie - až do své smrti v roce 2012 také svou vinu popíral.

„Libyjec Mikrahí, který předloni zemřel na rakovinu, ale strávil několik let ve skotském vězení, byl usvědčen z toho důvodu, že údajně měl navštívit určitý obchod s oblečením na Maltě. Do oblečení, které si tam koupil, měl potom zabalit tu bombu,“ vysvětluje Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity.

„Problém je v tom, že člověk, který na Maltě svědčil ve prospěch této verze, který tedy usvědčil Mikrahího, už předem viděl jeho fotografie a několik let se zajímal o odměnu tři milionů dolarů, kterou tehdy Američané vypláceli. Takže tato verze je velmi pochybná,“ upozorňuje.

Libye prý vzala schválně vinu na sebe

Určité indicie, že za atentátem mohl stát Írán, se prý objevovaly už na začátku vyšetřování v 90. letech. Nakonec ale převážila verze s Libyí. Libyjskou stopu potvrdil v roce 2003 i plukovník Muammar Kaddáfí. Odmítl ale, že by rozkaz vydal on sám.

„Teorie zní, že Kaddáfí předhodil dva své lidi, mimochodem jeden z těch agentů byl tehdy označen za nevinného a zcela zproštěn, zatímco Mikrahí tedy skončil za mřížemi, ale že je předhodil právě v zájmu vymanit Libyi z mezinárodní izolace, což se mimochodem také stalo,“ dodává Tureček.

Írán popírá, že by měl s útokem něco společného, stejně se před lety vyjádřil i vůdce teroristické organizace Lidová fronta. Podle Turečka existují ale i další spekulace o pozadí atentátu, na palubě totiž tehdy letělo i několik amerických tajných agentů.

Lockerbie - nejhorší teroristický útok v Evropě | Foto: ČTK

Jiří Hošek, Simona Bartošová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme