Arcidiecézní charita v Olomouci založí na Ukrajině psychosociální centra. Pomůže i nemocnicím

Olomoucká arcidiecézní charita chce pomoci lidem na Ukrajině. Proto zakládá ve čtyřech tamních regionech psychosociální centra. Kromě psychologů v nich působí i sociální pracovníci, kteří vyhledávají lidi v tísni přímo v terénu. Projekt podpořilo ministerstvo zahraničních věcí, zaměřuje se především na ukrajinské regiony, které jsou opomíjeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kyjevě jsou desítky zraněných | Foto: Martin Dorazín

„Měl jsem strach o známé, kteří jezdili do Kyjeva na Majdan. Chtěl jsem je podpořit,“ říká o tom, co v poslední době při sledování dění na Ukrajině prožíval, Rostislav Strojvus. Humanitární pracovník olomoucké Arcidiecézní charity pochází právě z Ukrajiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Rostislavem Strojvusem z olomoucké arcidiecézní charity mluvila redaktorka Radka Kvasničková

A teď tam strávil deset dní. „Musel jsem navštívit nemocnice, abych zjistil aktuální stav. Měl jsem možnost promluvit s pacienty, kteří se přímo účastnili nepokojů. Byl tam člověk, který byl zraněn granátem. Vletěl pod něj, snažil si přikrýt obličej, pravou ruku měl zraněnou. Do místní nemocnice se bál, tak ho kamarádi odvezli do jiného města,“ popisuje Strojvus.

Smutné osudy některých rodin

Ne všechny příběhy, se kterými se setkal, měly šťastný konec. „Navštívil jsem i rodiny, které přišly o své děti nebo je měly zraněné. Předávali jsme tam jednorázovou finanční pomoc. Ty osudy jsou smutné. Jeden kluk ze západního regionu se ještě v devět hodin v Kyjevě domluvil s tatínkem, že se s ním v jedenáct setká. A už se toho nedožil,“ pokračuje Strojvus.

Události na Ukrajině si vyžádaly mnoho obětí. „Na Ukrajině se říká Nebeská sotňa – jednotka. Stovka zabitých při těchto nepokojích, zraněných jsou tisíce. A myslím si, že obětí bude ještě přibývat,“ dodává.

Arcidiecézní charita Olomouc se připojila do celostátní sbírky, kterou vyhlásila Charita České republiky. „Společně jsme se rozhodli, že budeme vytvářet v regionech, kam se vrací lidé, psychosociální centra. Ta budou pomáhat, protože psychologů je velká potřeba. Zároveň chceme pomoct i místním nemocnicím lékařských vybavením,“ uzavírá Rostislav Strojvus.

Pokud vše půjde dobře, mohly by ukrajinské nemocnice dostat první přístroje už během 14 dní.

Radoslava Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme