V Hostinném stále častěji řeší případy lidí, kteří si neplatili důchodové pojištění

Radnice v Hostinném se potýká s novou skupinou sociálně slabých. Jsou jimi důchodci, kteří neodváděli důchodové pojištění a penze jim teď nepokryje základní životní výdaje. V čtyřtisícovém městě chybí 200 pracovních míst, lidé si tak často snaží přivydělávat různými brigádami a pracují na nejrůznější typy smluv. Na budoucnost přitom často nemyslí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Novou kategorií, která se nám začíná objevovat v oblasti sociálního ohrožení, jsou lidé, kteří v závěru svého produktivního života začali pracovat na živnostenská oprávnění a ne až tak dbali na zabezpečení pro stáří,“ říká lidovecký starosta Hostinného Karel Klíma.

Mnozí z těch, kteří celý život pracovali v zaměstnaneckém poměru, se nesrovnali s povinnostmi při práci na živnostenský list. Neplatili si tak důchodové pojištění, které za ně dříve odváděl zaměstnavatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hostinném vzniká nová vrstva sociálně slabých obyvatel. O problém se zajímala reportérka Hana Novotná

„Ve výsledku se to pak začíná projevovat na velmi nízkých důchodech, z čehož oni bývají překvapeni. My to musíme brát jako riziko, které se nám do toho území dostává,“ dodává Klíma.

Právě na radnici pak totiž tito lidé chodí pro pomoc. Zpětně částku ale doplatit nelze, a tak na důchod už člověk, který pojištění neplatil, nárok mít nebude.

Živnostníci důchodové pojištění odvádí přímo okresní správě sociálního zabezpečení. Nezaměstnaným pak po dobu, kdy pobírají podporu, pomáhá s placením úřad práce, vysvětluje jeho ředitel Václav Staněk.

„V případě, že podporu nemá a jedná se uchazeče do 55 let, úřad práce platí po dobu jednoho roku. V případě, že se jedná o občana nad 55 let, úřad práce za něj platí důchodové pojištění po dobu tří let,“ upřesňuje ředitel.

Na důchod má nárok každý, kdo odpracoval a odváděl důchodové pojištění nejméně po dobu 30 let, ať už v zaměstnaneckém poměru, nebo jako živnostník.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme