GIBS testovala spolehlivost policistů, každý jedenáctý by si vzal úplatek

Skrytý agent generální inspekce schválně poruší rychlost a ještě telefonuje za jízdy. Vzápětí ho zastaví hlídka, on se ale k zaplacení pokuty moc nemá. Místo toho nastrčený inspektor čeká, jestli si policista řekne o úplatek. Podobným způsobem prověřila generální inspekce za poslední čtyři roky 149 policistů. Každý jedenáctý by si vzal úplatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kontrola | Foto: Policie ČR

Policisty prověřuje speciální tým lidí. Jejich identitu ale zná jen vedení generální inspekce, protože pracují v naprostém utajení.

Ročně udělají desítky zkoušek spolehlivosti. Podle ředitele generální inspekce Ivana Bílka agenti nesmí během testu provokovat, ale mohou jen čekat, jak policista zareaguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak generální inspekce prověřovala policisty, zjišťovala Markéta Chaloupská

„Existují tady určitá pravidla, která jsou celoevropsky účinná,“ vysvětluje Ivan Bílek.

Skrytí agenti za poslední čtyři roky nachytali 16 policistů. Jeden z nich byl například z Teplic. Byl podezřelý z toho, že v době svého volna testuje pravost bankovek u prodejců a peníze si pak nechává. Jenže mu to nešlo dokázat, a tak na něj inspektoři připravili léčku.

„Od oznamovatele převzal nalezenou pánskou černou koženou příruční tašku. Byla v ní finanční hotovost, zapalovač, náramkové hodinky, krabička s cigaretami. V souvislosti s tímto nálezem nevyhotovil žádný úřední záznam a všechny věci si ponechal jako svoje vlastní,“ popisuje případ mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Policista byl obviněn a následně přišel i o práci. Většina policistů ale testy spolehlivosti vnímá negativně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testech důvěryhodnosti mluvil v Ranním interview ředitel generální inspekce Ivan Bílek

„Je to nástroj, který nelze použít proti zločincům, ale proti policistům ho lze použít za nějakých, jasně stanovených podmínek. A v tom to vnímám jako diskriminační,“ vysvětluje důvody ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych.

V budoucnu politici uvažují, že by se testy spolehlivosti mohly týkat i strážníků nebo státních úředníků. Inspekce má teď za úkol připravit analýzu, jak se testy osvědčily.

mad, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme