Ragby ve Francii a v Čechách se nedá srovnávat, tvrdí Lukáš Rapant

České ragby zažívá těžké časy. Národní tým má už jen teoretickou naději odvrátit na jaře sestup do divize 2A mistrovství Evropy a jeho jméno ve světě příliš nezní. Nejviditelnější reklamu mu dělají dva hráči nováčka francouzské Top 14, nejprestižnější soutěže v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ragbisté Lukáš Rapant (vlevo) s Miroslavem Němečkem na stadionu týmu Oyonnax | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

V Oyonnaxu nedaleko Lyonu bojují o udržení klubu mezi elitou Lukáš Rapant a Miroslav Němeček.

I když se na stadionu v Oyonnaxu nehraje, je na hřišti hodně živo. Trávník dostává zabrat a je hodně práce dát ho do pořádku. „Tento rok už nám kvůli špatnému trávníku zrušili jeden zápas. Ale pokud zůstaneme v Top 14, měli by celý trávník předělat a měl by být i vyhřívaný,“ říká Lukáš Rapant.

Pro fotbalisty je kvalita trávníku velice důležitá. Ale ragby se hraje hodně vzduchem a tak by kvalita hrací plochy nemusela být rozhodující.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Oyonnaxu nedaleko Lyonu navštívil Lukáše Rapanta a Miroslava Němečka Jan Kaliba

„Někdy může být špatný trávník pro nás výhodou. Občas tady sázíme na to, že soupeři přijíždí z jihu, kde jsou dobrý trávníky a tady se hraje na sněhu a v bahně. Kolikrát je tady v bahně umlátíme,“ vypráví druhý z Čechů v Oyonnaxu Miroslav Němeček o tom, jak i klima může tady v podhůří Alp pomáhat k lepším výsledkům, které teď nováček potřebuje, aby jeho historicky první účast mezi francouzskou elitou nebyla pouze jednoroční.

Klub se pohybuje na hraně sestupu a záchrany, ale z posledních šesti zápasů sezóny hraje čtyři právě tady na svém stadionu, kam se vejde polovina dvacetitisícové populace městečka v departmentu Rhona-Alpy.

A pracuje se na tom, aby to bylo ještě víc, ukazuje Lukáš Rapant za jednu z branek, kde roste konstrukce z lešenářských trubek.

Pár kilo navíc a Horváth může hrát s námi, říkají čeští ragbisté z Oyonnaxu

Číst článek

„Pro nás je to důležité, každý fanoušek je dobrý. Stadion je plný, je tu spousta fanoušků a teď na poslední čtyři zápasy by mělo přijít dost lidí a je málo míst na sezení. Takže se klub snaží udělat jednu provizorní tribunu, aby mohli lidi v klidu sedět a užívat si zápas.“

Francouzská liga patří mezi nejlepší na světě a tak je těžké srovnávat její úroveň s českou nejvyšší soutěží.

„Je to úplně něco jiného. V Česku se hraje takové hurá ragby a hlavně se hraje mezi kamarády. Udělá se žízeň, jde se na pivo a je sranda. Ve Francii jsou nejvyšší tři soutěže profesionální a i hráči jsou na profesionální úrovni. Dá se tak říct, že si nemůžou dovolit tolik chlastat,“ nebojí se Lukáš Rapant vybrat to nejvýstižnější označení a s Miroslavem Němečkem oba vědí, čemu se usmívají.

Z českého prostředí vzešli a za léta ve Francii si prošli místním systémem od nižších soutěží až po tu nejvyšší, kde jsou teď jedinými Čechy a snaží se, aby se jejich provinční klub mezi nejlepší francouzskou čtrnáctkou usadil trvaleji.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme