Opuštěné domy ve Starém Městě v Karviné drancují zloději, místním dochází trpělivost

Karvinská část Staré Město trpí nájezdy zlodějů. Důlní společnost chce v lokalitě těžit uhlí a už vykoupila desítky domů. Prázdné budovy lákají lupiče, kteří odvážejí vše kovové. Starousedlíci, kteří domovy nechtějí opustit, se bojí o svůj majetek. Žádají proto těžaře, aby zaplatili bezpečnostní agenturu, která by je ochránila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Policie ČR Karviná | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

„Chodí krást v noci, nebo k ránu,“ říká jedna z obyvatelek. „Ten růžový barák, je rok už opuštěný.“

„Buď se propadnu pod zem, nebo mě vynesou,“ odpovídá na dotaz, zda se neodstěhuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potížích obyvatel Karviné mluvila Iva Havlíčková

„Kdo se tady narodil, tomu je líto odsud odejít,“ dodává její sousedka.

Lidem, kteří jsou rozhodnuti ve Starém Městě zůstat, ale dochází trpělivost. Místní sdružení bojující proti těžbě požaduje, ať OKD zajistí jejich bezpečnost.

„Chtěli bychom po OKD, aby se postavily čelem k problémům, které způsobuje. Nikdo je nenutil k tomu, aby s výkupy začaly takto v předstihu, kdy nemají dohodu s městem,“ říká členka sdružení Monika Heisigová.

Demolice desítek vykoupených domů se prý blíží

Podle mluvčího důlní společnosti Marka Síbrta by chtěli demolici skoro stovky vykoupených domů stihnout ještě letos. Jestli budou ale ulicemi této části Karviné, které se začíná říkat osada duchů, chodit i speciální strážní, to neslibuje:

„Informace je nová, musíme si promluvit s městem a se zástupci občanského sdružení. Uděláme si propočty a uvidíme.“

Pod Starým Městem leží miliony tun koksovatelného uhlí. Pokud se tam začne těžit, půda se propadne o sedm metrů a místo zatopí voda. Ale kdo ví, jak to bude, říkají místní:

„Myslíme si, že je to zbytečné. Uhlí nejde na odbyt. Je to taková hurá akce.“

V tuto chvíli totiž vůbec není jisté, jestli ekonomickými potížemi zmítaná důlní společnost tady začne těžit. A lidé mají strach, že se z jejich domova stane město duchů, protože zloději kovů vypudí i ty neotrlejší patrioty.


Zvětšit mapu

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme