Železniční stanice 'Miloše Hrmy' stále funguje. Tamní výpravčí ale Hrabala nečte

Bohumilu Hrabalovi by bylo za týden 100 let. Nedaleko středočeské Mladé Boleslavi stále funguje železniční stanice Dobrovice, kde se slavný spisovatel zaučoval na výpravčího. A jíž vystavěl nesmrtelný pomník v knize Ostře sledované vlaky. Výpravčí, který v ní slouží, ale Hrabalovy knihy nečte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží Dobrovice, ostře sledovaný vlaky | Foto: Filip Jandourek

Nádraží Dobrovice leží uprostřed polí, nejbližší dům je vzdálený dva kilometry. Jezdí tu jen pár osobních vlaků, cestující vystupují málokdy.

Bohumila Hrabala a jeho Ostře sledované vlaky připomínají dva výstavní panely v liduprázdné čekárně. Věnují se natáčení slavného filmu, kultovní scéna s razítky ale chybí.

Právě v Dobrovicích absolvoval totiž Hrabal v roce 1944 zácvik na výpravčího. Ve filmu Ostře sledované vlaky si ale stanička nezahrála, filmaři si vybrali raději Loděnici u Berouna.

Přehrát

00:00 / 00:00

V železniční stanici Dobrovice natáčel reportér Lubomír Smatana

„A já jsem udělal dopravní kurz a bude ze mě pan výpravčí a celé město ví, že chci být výpravčím jen proto, abych jako mí předkové nic nedělal, stál s plácačkou na peróně a celej život dával ručičky od práce, zatímco ostatní musejí dřít a dřít a dřít,“ napsal svým typickým stylem Bohumil Hrabal.

Ve filmu pak tato slova pronesl Václav Neckář v roli mladého výpravčího Miloše Hrmy.

Výpravčí v Dobrovicích dosud mechanicky přehazuje výhybky stejným způsobem jako před 70 lety Hrabal.

„Je to stará klasika. Prakticky bezporuchová,“ říká výpravčí, který ale knihy svého předchůdce rád nemá.

Znovu jako v den premiéry. Ostře sledované vlaky budou digitálně vyčištěné

Číst článek

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme