Dobrovolníci rozvěšují v brněnských parcích ptačí budky, zlepší hnízdění ptáků

Brněnské parky letos dostanou asi sedmdesát nových ptačích budek. Dobrovolníci z Okrašlovacího spolku Masarykovy univerzity dali dohromady peníze a společně s hnutím Brontosaurus vyráží postupně ke stromům pod Špilberkem, v Lužánkách nebo na Kraví hoře. Budky by měly zlepšit hnízdní podmínky pro ptáky, kteří obývají dutiny stromů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace ptačí budky České filharmonie

Instalace ptačí budky České filharmonie | Foto: Česká filharmonie

Asi patnáctka dobrovolníků se sešla v kanceláři hnutí Brontosaurus. Do náruče bere třináct ptačích budek, a během večera je připevní na stromech v parku okolo brněnského Špilberku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na brněnském Špilberku s dobrovolníky natáčela redaktorka Martina Pelcová

„Mám tady hřebíky a kladivo. Bude to probíhat tak, že si každý člověk vyvěsí jednu budku,“ rozdává instrukce a materiál koordinátor akce Dominik Grohmann.

„Máme špačníky, to jsou větší budky, pak máme sýkorníky, ty jsou trochu menší, a lejskovníky. Lejskovníky jsou v podstatě sýrkorníky, akorát mají oválný vletový otvor, což láká více lejsky, kteří nemají rádi ten kruhový,“ popisuje.

Otvor na jihovýchod

Budky jsou ze smrkového dřeva, natřené konopnou lazurou. O tom, zda se stanou novým domovem pro ptáky, rozhodne mimo jiné i jejich umístění.

„Je vhodné, aby vletový otvor směřoval jihovýchodně, protože tu převládají severozápadní srážky. Tak aby déšť nepadal do vletového otvoru. Je taky důležité, aby samotní ptáci byli chráněni před predátory. Proto máme i budky, ve kterých je zábrana – destička, aby kočka nebo kuna měla horší dostupnost sáhnout na mláďata,“ vysvětluje Grohmann.

Novou pozorovatelnu ptactva zavěsili v brněnském parku, v Česku je to unikát

Číst článek

První budka už je na stromě. Její přitloukání dalo dobrovolníku Janu Slanému zabrat: „Vypadá to velice jednoduše, žebřík si přistavíte ke stromu, a pak doufáte, že budku musíte stavět tak, abyste bouchali pravou rukou, pokud jste praváci. Já jsem to právě udělal obráceně a řeknu vám, že to zrovna není příjemný zážitek.“

Přitlučením budky to ale nekončí. Ochránci přírody budou taky sledovat, zda plní svůj účel.

Ptačí budka | Foto: Martina Klímová

„Je potřeba dělat každoroční údržbu budek. Jednak se musí čistit, aby další rok ti ptáci budku znovu osídlili, a čistěním se provádí monitoring. A na základě něho se zjistí, jestli tam hnízdili ptáci. Občas se stane, že se tam usídlil roj vos nebo sršňů,“ říká koordinátor.

Brno čeká ještě dalších pět podobných věšení, při kterém dobrovolníci připevní vždy asi patnáct budek.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme