Novináři obvinění z podpory terorismu opět stanou před egyptským soudem

Dvacet egyptských i zahraničních novinářů stane dnes znovu před soudem v Káhiře. Podle prokuratury podporovali terorismus a šířili nepravdivé zprávy o dění v zemi. Obvinění zakládá obžaloba na natáčení rozhovoru se členy Muslimského bratrstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest před soudem s novináři v Egyptě | Foto: Reuters

Před káhirskou věznicí Tora postává několik zahraničních televizních štábů. Čekají na další díl procesu s kolegy z novinářské branže.

Soudní budova je přímo vedle věznice, neblaze proslulé politickými odsouzenci z doby Mubárakova režimu. Vchod hlídají vojáci se dvěma tanky. Před soudní budovou čeká i Bel Trewová, britská novinářka, která působí v Egyptě už několik let:

„Ptala jsem se v kanceláři prezidenta republiky, jaká je teď situace, jestli je ilegální natočit rozhovor se členem Muslimského bratrstva. Řekli mi, že mi radí, abych se o to nepokoušela,“ říká britská novinářka Bel Trewová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O případ novinářů, kteří jsou v Egyptě souzeni za údajné šíření lží a podporu terorismu, se zajímá blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Nedozvěděla jsem se ale, co se mi za to může stát. Jeden pracovník kanceláře prezidenta mi přímo řekl, abych o Muslimském bratrstvu vůbec nepsala. Což je pro mě pochopitelně nepřijatelné.“

Velkým problémem pro její práci v Egyptě je podle ní absence jasných pravidel: "Nejhorší pro nás novináře je, že oficiálně nevíme, kde jsou hranice, jaké jsou limity a co je z hlediska egyptských úřadů v pořádku a co už ne," dodává Bel Trewová.

Osudný rozhovor s Muslimským bratrstvem

Právě rozhovor s Muslimským bratrstvem byl pro souzené novináře osudný. Na konci prosince je při jeho natáčení zatkla policie. Bylo to jen několik dní poté, co egyptská vláda prohlásila Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci.

Prokuratura také klade novinářům al-Džazíry za vinu, že pomocí počítače montovali falešné záběry, kterými chtěli šířit zdání, že v Egyptě zuří občanská válka. Al-Džazíra ale takový neprofesionální přístup u svých novinářů naprosto vylučuje.

"V Egyptě jsme fungovali standardně novinářsky. My nemáme žádnou skrytou agendu, nemáme nic proti Egyptu. V žádném případě ve zprávách nelžeme a ani nikomu nestraníme," řekla médiím před soudní budovou šéfka zpravodajství anglického vysílání al-Džazíry Heather Allanová.

Na podporu novinářů zadržených v Egyptě se protestovalo i v súdánském Chartúmu. 27. 2. 2014 | Foto: Reuters

Mezi žurnalisty televize al-Džazíra je i uznávaný australský reportér Peter Greste, který dříve pracoval mimo jiné pro britskou televizi BBC nebo agenturu Reuters. Gresteho rodinu nedávno ujistil dočasný egyptský prezident Adlí Mansúr, že kauza se vyřeší co nejrychleji.

V egyptských věznicích však nečekají na soud jen novináři al-Džazíry. "Neexistují přesné statistiky o tom, kolik novinářů čelí soudnímu procesu, ale novinářů, kteří jsou souzeni v souvislosti se svou prací, evidujeme momentálně deset,“ tvrdí Šajmá Abú l-Chér, egyptská představitelka mezinárodního Výboru pro ochranu novinářů.

„Dva novináře soudí vojenský soud, což je ještě závažnější. Loni stanuli před vojenskými nejméně čtyři novináři. Vojenské soudy postrádají veškerá měřítka spravedlnosti a nedávají novináři právo na adekvátní obhajobu," shrnuje situaci.

Štěpán Macháček, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme