Čtvrtfinalisté Ligy mistrů mají velké zisky, ale také dluhy
Ve čtvrtfinále Ligy mistrů dnes hraje Paris SG proti londýnské Chelsea a Real Madrid proti Borussii Dortmund. Jde o kluby, které generují obrovské zisky, ale také mají velké dluhy nebo se spoléhají na petrodolary z východu.
Real i Borussia patří mezi deset nejzadluženějších klubů světa. Závazky madridského kolosu přesahují podle aktuálních čísel časopisu Forbes v přepočtu tři miliardy korun. Jenže Real Madrid velká zadluženost příliš netíží.
Madridský klub je totiž nejbohatším klubovým podnikem fotbalového světa a samotný Real má hodnotu, která výši dluhů dvacetkrát přesahuje.
Borussia Dortmund je v Německu také silnou značkou, dluhy ji ale v minulém desetiletí dohnaly na pokraj bankrotu, a tak se teď ve Vestfálsku snaží své megalomanství brzdit.
„Současná politika klubu se mi líbí. Vidíte, co se stalo před lety. Borussia byla na pokraji krachu, protože platila za hráče i jim samotným horentní částky,“ vzpomíná fanoušek Dortmundu Alex Loyal.
„Než aby teď soutěžila s bohatšími, přeplácela hráče a držela je za každou cenu, radši je pustí, i když třeba do Bayernu jako v případě Götzeho nebo teď Lewandowského. Je to lepší, než pak najednou zjistit, že se blíží bankrot,“ je přesvědčen fanoušek.
Velký rival Dortmundu, Bayern Mnichov, pomáhal Borusii z problémů, když jí v roce 2003 půjčoval na platy hráčů. To teď Dortmundští nepotřebují, i když v komfortní situaci rozhodně nejsou, Forbes je v žebříčku nejvíce zadlužených klubů světa řadí na desáté místo.
PSG a Chelsea spoléhají petrodolary
Jinou pozici si užívají dva další týmy, které se dnes ve čtvrtfinále Ligy mistrů utkají o tučné prémie. Pro Paris SG i Chelsea budou odměny od Evropské fotbalové unie kapkou v moři peněz, kterými tyto kluby zaplavují mecenáši z východu.
Paris SG se vcelku prokazatelně až díky nim dokázal po letech tápání znovu vyšvihnout nad francouzskou konkurenci a teď v čele s královsky placeným Zlatanem Ibrahimovićem patří k nejlepším v Evropě a ve Francii vládne.
Fotbalisté Bayernu a Barcelony zachraňovali ve čtvrtfinále Ligy mistrů remízu
Číst článek
„Hodně hráčů dostává peníze, které si nezaslouží. Paris SG má hodně peněz, kupují ty nejlepší hráče a v ostatních klubech fotbal upadá,“ upozorňuje bývalý československý reprezentant, vicemistr světa z roku 1962 Adolf Scherer, který ve Francii žije už více než 40 let.
Výkonnostní nůžky se rozevírají také v Lize mistrů a propašovat se do závěrečných kol je každý rok složitější. Důkazem je i dnešní souboj Paris SG a Chelsea, tedy dvou klubů, které mezi evropskou elitu dlouhodobě patří, ale až cizí kapitál z nich dělá stálice závěrečných kol evropských pohárů.