Chile zasáhlo další silné zemětřesení. Nařízenou evakuaci úřady odvolaly

Chile čelí dalším následným otřesům po úterním silném zemětřesení. Chilská seizmologická služba v noci naměřila sílu přes 7 a půl stupně. Kvůli obavám před cunami vyhlásily úřady evakuaci pobřeží, následně ji však odvolaly. Další otřesy lze v Chile očekávat i dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po silném zemětřesení chilské úřady raději evakuovaly pobřežní oblasti. Obavy z následné cunami se ale naštěstí nepotvrdily | Zdroj: Reuters

Epicentrum nočního zemětřesení se nacházelo 45 kilometrů od města Iquique. Vlny, které do přístavu dorazily, měly tentokrát asi 70 centimetrů.

Cunami většinou v Chile způsobí větší škody než zemětřesení, lidé proto nečekají na výzvu úřadů a prchají z pobřežních oblastí.

„Když se podíváte na různé statistiky v minulosti, tak vždycky mnohem větší množství obětí působily cunami než samotné otřesy a následky otřesů. Čili obavy před cunami mají Chilané hodně hluboce zakořeněné,“ řekl český konzul v Chile Adam Piňos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Karlík

Od úterního zemětřesení o síle 8,2 stupně, které si vyžádalo nejméně šest obětí, zasáhly Chile další stovky dotřesů. Ty zřejmě potrvají i dál, každou hodinu jich seismologové zaznamenají asi deset.

Při silných zemětřeseních, jsou ta následná menší běžná. Po devastujícím otřesu v únoru 2010 v Chile se ještě další velmi silný dotřes ozval až další rok v lednu a pak ještě jeden významný dokonce až v červnu.

Otřesy postihly především řídce osídlený sever země, kde se však nacházejí doly důležité pro chilskou ekonomiku. Úřady zatím neevidují žádné zraněné nebo nově poničenou infrastrukturu.

V bezpečí by měli být i Češi, kteří se v postižené oblasti nacházejí. „Velvyslanectví nemá zprávy o tom, že by někdo z nemnohých českých občanů žijících v severních oblastech Chile utrpěl újmu. S těmi, co tam žijí, jsme pokud možno v telefonickém kontaktu a všichni nám zatím potvrdili, že je všechno v pořádku,“ uvedl velvyslanec ČR v Chile Zdeněk Kubánek.

Severochilský přístav Iquique zasáhlo zemětřesení a vlna tsunami už ve středu | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Z hotelu ve městě Arica se ovšem musela evakuovat chilská prezidentka Michelle Bacheletová, která přijela s částí vlády zhodnotit škody způsobené úterním zemětřesením – většinou jde o poničenou infrastrukturu a sesuvy půdy. Prezidentka pochválila obyvatele za příkladnou reakci na výzvy úřadů k evakuaci.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná cunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí.

Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile - nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a v jeho důsledku zemřelo více než 5000 lidí.

Sever Chile zasáhlo další silné zemětřesení, mělo sílu 7,8 stupně | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

ČTK, David Koubek, mta, Martin Karlík, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme