Na českých silnicích loni zemřelo 58 cyklistů, většina z nich neměla přilbu

Bez přilby loni na českých silnicích zemřelo 48 cyklistů a více než 300 se těžce zranilo. S ochranou hlavy to bylo přitom 10 mrtvých a stovka zraněných. Je to jasný argument, proč jezdit na kole s přilbou, i když to pro dospělé není povinné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cyklisté

cyklisté | Foto: Jan Rosenauer

„Je zajímavé pozorovat, jak si veřejnost uvědomuje, že bezpečnost nevyžadujeme kvůli dobrému pocitu, ale že se opravdu vyplácí. V roce 2007 bylo usmrceno 90 osob bez helmy, v roce 2013 jen 48, takže rozdíl tam určitě je,“ konstatuje dopravní policista Michal Hodboď.

V 90. letech minulého století ročně zemřelo 120 až 140 cyklistů. Nejvíce v roce 1995, kdy jich zahynulo 146. Zlom začal po roce 2000 a od té doby počet obětí z řad cyklistů klesá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nehodách cyklistů mluvil s dopravním policistou Petr Jansa

Počty těžce zraněných ovšem zůstávají podobné, ročně se po pádu z kola vážně zraní přes 300 lidí. Roli při snížení počtu obětí sehrálo i nařízení povinných přileb pro děti a mladistvé do 18 let v roce 2006. Přesto loni zemřel jeden chlapec do 15 let bez ní a dalších 8 dětí bylo těžce zraněno.

Dospělí nemusí mít na kole helmu, odborníci ji doporučují

Číst článek

Mezi poměrně časté příčiny nehod cyklistů patří podcenění výbavy a stavu samotného kola. „Je důležité věnovat se technickému stavu kola. Brzdy musí být funkční a kolo musí být v souladu s předpisy. Za snížené viditelnosti je povinností cyklistů používat zviditelňující prvky,“ upozorňuje policista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč je dobré používat na kole přilbu, vysvětloval v Ranním interview spoluautor projektu „Na kolo jen s přilbou“ Martin Sedlák

Často pak dochází ke kuriózním nehodám, které ale bohužel mají smutný konec. „Řešili jsme například srážku cyklisty s chodcem a chodec utrpěl těžká zranění. Jindy cyklista použil speciální kolo, nezvládl řízení a také došlo k těžkým zraněním,“ vzpomíná Michal Hodboď.

Podceňovat by cyklisté neměli ani úseky, které dobře znají. „Cyklista projížděl úsekem se závorou, která byla permanentně zvednutá. On na to spoléhal a jednou byla závora dole. Došlo k nárazu a k velice vážným zraněním,“ popisuje policista další nehodu.

Od počátku roku už si nehody vyžádaly životy 10 cyklistů, jejich sezona přitom teprve začíná.

Cyklistická přilba | Foto: Michal Jindra

Petr Jansa, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme