V Maďarsku sečetli dvě třetiny hlasů, Fidesz zřejmě získá ústavní většinu

V sedm hodin večer se uzavřely volební místnosti v Maďarsku. O parlamentní volby byl zájem, na mnoha místech lidé stáli do poslední chvíle dlouhé fronty. Zatím je sečteno přes 60 procent hlasů. Klání s náskokem vyhrává Orbánův Fidesz. Na druhém místě pravděpodobně skončí socialisté a za nimi krajně pravicové hnutí Jobbik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci maďarské vládnoucí strany Fidész čekají na výsledky parlamentních voleb | Zdroj: Reuters

Jedna z agentur pro průzkum veřejného mínění přinesla první odhady volebních výsledků. Výpovědi voličů získávala netradičně telefonicky.

Konzervativní strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána by podle odhadů měla získat kolem 48 procent hlasů a ústavní, tedy dvoutřetinovou většinu v parlamentu se 199 členy. Obsadí zřejmě 134 křesel. Orbán už se prohlásil za vítěze voleb, předseda Evropské komise José Barroso mu pogratuloval.

Maďarsko má jednokomorový parlament - Országgyűlés. Volby jsou nově jednokolové a konají se jednou za 4 roky, vždy na jaře. Volební systém je supersmíšený a spočívá v kombinaci několika volebních systémů: relativního a absolutního většinového, ale také systému celostátní a regionální kandidátky.

Socialisté na druhém místě by měli mít 27 procent a 39 mandátů a ultrapravicové hnutí Jobbik asi 18 procent s 26 křesly. Malá ekologická strana LMP (Je možná jiná politika) se nakonec do parlamentu zřejmě nedostane.

Předběžné údaje ukazují, že volit bylo 60 až 62 procent oprávněných. Na mnohých místech zůstaly volební místnosti otevřené ještě před devátou hodinou, tedy dvě hodiny po ukončení hlasování.

Politické strany a hnutí agitovaly až do uzavření volebních místností. Premiér a předseda strany Fidesz Viktor Orbán jezdil po Budapešti a přemlouval obyvatele, aby šli volit.

Jeden z lídrů levicového bloku expremiér Ferenc Gyurcsány projížděl ulicemi hlavního města ve starém trabantu. Někteří lídři se snažili oslovit voliče pomocí automatických telefonátů.

Maďarský premiér Viktor Orbán volil v Budapešti | Foto: Reuters

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme