V listopadu se v Hradci Králové otevře nové digitální planetárium za 111 milionů

V Hradci Králové finišuje stavba nového planetária. Stavbaři sice ještě pracují na samotné budově, ale už teď Královéhradecký kraj vybral dodavatele vnitřního zařízení a projekční technologie. Jenom špičkový projekční systém bude stát 33 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba digitálního planetária v Hradci Králové | Foto: Hvězdárna a planetárium HK

Hejtmanství, které hvězdárnu a planetárium spravuje, už vybralo dodavatele podstatné části vnitřního vybavení nové budovy. Největší problémy byly s projekčním systémem.

„Byly podány čtyři nabídky, ani jedna nesplnila podmínky zadávacího řízení,“ vysvětluje krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravách na otevření královehradeckého planetária natáčel reportér Jiří Fremuth

Projekční systém a trojrozměrné interaktivní exponáty nakonec dodá společnost AV Media, která přišla s nejvýhodnější cenou.

Právě projekční systém má být srdcem celého planetária. „Zařízení zobrazuje oblohu ve 3D rozměru a je to také nejdražší záležitost z celého vybavení,“ dodává Dvořák.

Nové planetárium bude stát 111 milionů korun. V kruhovém sále nabídne simulace vesmíru až stovce zájemců. Právě 3D projekční systém spotřebuje podstatnou část peněz. Kolem 33 milionů korun.

„Věříme, že dneska už nestojí nic v cestě k tomu, aby digitální planetárium bylo úspěšně dokončeno,“ říká sociálnědemokratický hejtman Lubomír Franc.

Vizualizace digitálního planetária v Hradci Králové | Foto: Operační program Výzkum a vývoj pro inovace

Planetárium začal kraj stavět loni a hotové má být letos listopadu. Naváže na prostory nynější hradecké hvězdárny.

„Nový objekt bude mít kruhový sál s nakloněným hledištěm s až stovkou sedadel. Speciální projekční plocha bude mít tvar polokoule. Digitální projekční systém bude pokrývat několika projektory celou její plochu. Návštěvníci se tak budou moci pokochat prostorovou projekcí hvězdné oblohy, ale i videofilmy z dalších vědních oborů lidského poznání," popsal náměstek královehradeckého hejtmana Otakar Ruml (KSČM).

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme