Farníci z Chyšek vybírají na varhany. Kvůli oslabení koruny bude nástroj dražší

Čtyři roky sbírali farníci z Chyšek u Milevska na mších peníze na nové varhany, měli už půl milionu korun. Kvůli umělému oslabení koruny jim ale italský hudební nástroj ze dne na den právě o půl milionu podražily. Začínají proto sbírat znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné varhany v kostele v Chyškách u Milevska | Foto: Romana Lehmannová

„Spoustu tónů a píšťal už nehraje. Když jsme se rozhodli pro nový nástroj, pro farnost je to velká výzva,“ říká Marie Farová, která v kostele svatého Prokopa dál hraje na rozbité varhany.

Ani současné varhany nejsou v kostele původní. „Vůbec nekorespondují s prostorem. Varhany se mají stavět přímo do konkrétního kostela,“ dodává Farová.

Také proto se farníci v čele s farářem Miroslavem Zdíkem Jordánkem rozhodli pro nový nástroj na míru, z dílny italského varhanáře Giovanniho Pradelly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech farníků v Chyškách s pěnězi na nové varhany natáčela reportérka Romana Lehmannová

„Myslím, že když teď postavíme nové varhany, je to řešení na několik století. Když se o ně bude dobře pečovat,“ připomíná farář.

Čtyři roky farníci přispívali do kasiček při mši, naspořili téměř půl milionu korunu. Jenže kvůli umělému oslabení koruny Českou národní bankou se jim o tuto částku varhany prodraží.

Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme