Lhůta pro posouzení restitucí se zřejmě neprodlouží. Vláda návrh nepodpořila

Lhůta pro posouzení žádostí o navrácení církevního majetku se prodlouží jen těžko. Část poslanců ČSSD navrhuje roční limit místo současného půl roku. Úřady prý nemají na vyřizování žádostí dost času. Kabinet návrh ale nepodpořil - zaujal k němu neutrální stanovisko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Lidovci se obávají, že by se jinak znovu otevřela jednání o celkové změně zákona.

„Naše obava spočívá v tom, aby se tato drobná novela, která souvisí s prodloužením lhůty na vydávání majetku, nestala záminkou pro otevření a další změny zákona,“ řekl ministr pro vědu a výzkum a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Nejde sice o definitivní verdikt, pokud však Poslanecká sněmovna a Senát zákon rychle neschválí a prezident nepodepíše, může mít Státní pozemkový úřad problém posoudit přes pět tisíc žádostí o vydání církevního majektu do prázdnin.

Poslanci sociálních demokratů by zákon podpořili, stejně jako poslanci hnutí ANO, a dokonce i lidovci. Zástupci všech tří koaličních stran ale upozornili, že by to rozhodně neznamenalo žádný pokus jakkoli měnit církevní restituce.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Lenka Jansová, Simona Bartošová, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme